Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 24 czerwca 2019 r.  Imieniny: Danuty, Jana

W Roju zamiast basenu powstanie staw kąpielowy

17.09.2018
W Roju zamiast basenu powstanie staw kąpielowy

Choć wyglądem będzie przypominać naturalne, dzikie jezioro, umożliwi pływanie w czystej wodzie pozbawionej chloru i innych środków chemicznego uzdatniania wody. Mowa o stawie kąpielowym, który powstanie w Roju, na terenie ośrodka wypoczynkowego. Czy będzie dobrą alternatywą dla tradycyjnego basenu?

Stawy kąpielowe to szczelnie odizolowane od wód gruntowych rekreacyjne zbiorniki wodne. Takie obiekty dają przyjemność pływania w czystej wodzie, pozbawionej chloru i innych środków chemicznego uzdatniania wody, stosowanych w klasycznych basenach. Woda w stawie kąpielowym jest filtrowana i regenerowana metodami biologicznymi – nieszkodliwymi dla zdrowia. Naturalnie metody oczyszczania wody powodują również znacznie niższe koszty utrzymania obiektu. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana regeneracja wody zapewnia jej krystaliczną czystość i przejrzystość.

Woda w stawie kąpielowym pobierana jest z powierzchni i dna zbiornika, a następnie jest kierowana do filtrów mechanicznych, które wyłapują większe zanieczyszczenia. Oczyszczona woda trafia na złoże filtrów biologicznych, gdzie następuje redukcja rozpuszczonych pierwiastków biogennych. Przy regeneracji wody stosowane są również odpowiednie minerały wpływające na stabilizację odczynu Ph, twardość oraz mające właściwości sorpcyjne wobec niektórych związków rozpuszczonych w wodzie.

Obecnie opracowywana jest koncepcja architektoniczno-urbanistyczna dla projektu budowy stawu kąpielowego wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Kłokocińskiej 78 w Żorach. – Koncepcja, za którą odpowiada Acorus Stawy Kąpielowe Sp. z o.o., zakłada nie tylko rozmieszczenie lokalizacji stawu, obiektów małej architektury, ale i wytyczenie obszarów zieleni, terenów rekreacyjnych do plażowania, ciągów pieszo-jezdnych czy traktów spacerowych. Zakładamy wykorzystanie w całości istniejącej niecki basenowej na staw kąpielowy i dostosowanie inwestycji do obecności nawet około 2000 osób korzystających z kompleksu rekreacyjnego w szczycie sezonu – mówi Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu.

Środki na realizację tej inwestycji zabezpieczone są w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Żory na lata 2018-2031.

Obecnie kąpielisko zostało utworzone na terenie stawu Śmieszek, który wcześniej był stawem hodowlanym. Infrastruktura będzie tam sukcesywnie rozwijana, dokupione zostaną także kolejne urządzenia sportowe. info: UM

Na zdj.: Dotychczasowe realizacje stawów kąpielowych w Polsce, fot.: Acorus Stawy Kąpielowe Sp. z o.o.Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"