Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 08 maja 2024 r.  Imieniny: Stanisława, Wiktora

W kwestii Przewodniczącego...

08.06.2009
W kwestii Przewodniczącego...

 

 

 

W komentarzu pod relacją „4 czerwca 89 – 20 lat później” opisującą żorskie obchody 20 rocznicy wyborów, w których zwycięstwo odnieśli kandydaci Lecha Wałęsy, pojawił się komentarz pana Jana Huzarewicza:

„Pan Stanisław Ratajczyk był jednym z bardziej aktywnych członków-założycieli KO "S" w Żorach, który zawiązał się w dniu 1 maja 1989 r. Natomiast nie był nigdy jego przewodniczącym. W trosce o zgodność podawanych faktów z prawdą historyczną bardzo proszę Redakcję o sprostowanie wyżej podanej informacji, że: "... Najpierw Tomasz Górecki, pracownik Muzeum Miejskiego, odczytał referat dotyczący historii działań Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Żorach, który powstał 1 maja 1989 roku. W pierwszym okresie jego istnienia jego przewodniczącym był Stanisław Ratajczyk, ..."
Z poważaniem
Jan Huzarewicz
- były przewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Żorach.”

 

Cóż, sytuacja jest nieco niezręczna, gdyż Stanisław Ratajczyk tak z kolei wspomina czas kwietnia i maja 1989 roku:

Pracowałem wtedy w rybnickim COIG i dlatego pojawiłem się na jednym ze spotkań organizowanych przez Okręgowy Komitet Obywatelski „S” w Rybniku. Tam poznałem Jana Huzarewicza i zaoferowałem mu swoją pomoc przy organizowaniu wyborów w Żorach. Następnie, na spotkaniu zorganizowanym przez Jana Huzarewicza w kościele św. Stanisława, gdzie zawiązał się Miejski Komitet Obywatelski „Solidarność” w Żorach, Jan Huzarewicz zaproponował mnie na stanowisko przewodniczącego tego komitetu i propozycja ta została przez uczestników spotkania przyjęta. Funkcję przewodniczącego przestałem sprawować jakiś czas po wyborach czerwcowych i wtedy przewodniczącym został Jan Huzarewicz.” [Wypowiedź autoryzowana]

Informację na temat powołania i składu Miejskiego Komitetu Obywatelskiego znaleźć można w numerze wyborczym drugoobiegowego „Werbusa Żorskiego”, pisma  „Miejskiej Komisji NSZZ Solidarności i Niezależnych Środowisk w Żorach”. (Nr 6 z maja 1989 r.). Na stronie 6. tego numeru zamieszczono nazwiska szefów poszczególnych komisji MKO „S” w Żorach oraz nazwisko szefa Komitetu. Według „Werbusa” jest nim „mgr Stanisław Ratajczyk – przewodniczący”. [ Przedstawiam obok skany winiety pisma i całej strony 6].


Jednocześnie ze spisywanych w tej chwili przeze mnie relacji uczestników wydarzeń tamtych dni wynika jednoznacznie, że Jan Huzarewicz, mimo jednoczesnego pełnienia funkcji szefa sztabu wyborczego w komitecie rybnickim, uczestniczył we wszystkich pracach komitetu w Żorach i co przyznaje Stanisław Ratajczyk, bardzo często miał decydujący wpływ na podejmowane wtedy decyzje.


Mam nadzieję, że obaj panowie z dystansem, bez zbędnych emocji podejdą do tej sprawy i dojdą do porozumienia. Relacje i wspomnienia uczestników wydarzeń bardzo często opisują nie tylko same fakty ale i stan emocjonalny, odczucia poszczególnych świadków zdarzenia. Stąd nic dziwnego, że relacje takie różnią się w szczegółach, czasem nawet dość istotnych. Dobrze byłoby, gdyby, oprócz kolejnych relacji ustnych, odnalazły się jeszcze inne dokumenty MKO „S” w Żorach z maja i czerwca 89 roku, w których określono by oficjalne funkcje jego członków. To mogłoby definitywnie rozstrzygnąć tę kwestię.

Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach

 

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"