Piątek, 29 marca 2024 r.  Imieniny: Cyryla, Wiktoryna

Udany weekend żorskich lekkoatletów

29.01.2015

Osiem medali zdobyli lekkoatleci Uczniowskiego Klubu Sportowego „Czwórka” Żory na odbywających się w miniony weekend Halowych Mistrzostwach Śląska w Lekkiej Atletyce. Pierwszy dzień Mistrzostw odbywał się w sobotę na hali w Brzeszczach, tam o tytuły najlepszych na Śląsku walczyli sprinterzy i skoczkowie.

Najszybsza kobieta w Polsce z 2014 roku – Ewa Swoboda wystartowała w biegu na 60m ale i tym razem nie pozostawiła złudzeń swoim rywalkom. Pewnie zwyciężyła, zdobywając złoty medal z wynikiem 7,33s. Warto dodać, iż tydzień wcześniej, na mityngu w Brzeszczach - Żorzanka ustanowiła nieoficjalny halowy rekord Polski juniorek w biegu na 60m – 7,30s oraz uzyskała minimum kwalifikacyjne PZLA na Halowe Mistrzostwa Europy seniorów – które wynosiło 7,30s. Złoty „krążek” w sobotnich zmaganiach zdobył Paweł Dzida – Mistrz Polski młodzików w skoku w dal z 2014 r . Paweł pokazał, iż walka o podium w wyższej kategorii wiekowej nie jest mu straszna i pewnie zdobył tytuł Mistrza Śląska juniorów w skoku w dal.

Drugi dzień Mistrzostw Śląska odbywał się na hali Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Zawody szczęśliwie otwarła Martyna Ziebura – która zdobyła złoty medal w biegu młodziczek na 300m. Martyna to bardzo utalentowana zawodniczka i spokojnie podąża w ślady swojej starszej koleżanki Ewy Swobody. Warto dodać, iż czternastolatka „Czwórki” aktualnie jest liderką polskich tabel w kategorii młodziczek w biegu na 60m (8,00s)  i 300m (42,22s). Grzegorz Biernat to zdobywca kolejnego medalu - tym razem srebra, w biegu juniorów na 300m. Grzegorz minimalnie uległ zawodnikowi z Raciborza, ale poprawił swój rekord życiowy i uzyskał wynik – 35,41s. Mateusz Gałuszka również zdobył srebrny medal, ale na dystansie dwukrotnie dłuższym – biegu na 600m juniorów. Swój pierwszy medal na imprezie mistrzowskiej zdobyła Julia Han – wywalczyła ona – brąz w biegu na 600m juniorek. Na tym samym dystansie dobrą formę zaprezentował senior Patryk Brząkalik zdobywając brązowy krążek. Po długiej przerwie startowej, spowodowanej kontuzją na bieżnię powrócił najlepszy 400metrowiec Śląska z 2013 r. - Marek Kos. Marek w biegu na 200m seniorów zdobył brązowy medal. Bardzo dobre wyniki w postaci rekordów życiowych uzyskali pozostali lekkoatleci „Czwórki”: Marta Gawełek w biegu na 300m, Marta Łyp, Paulina Wilczek i Marta Kałmuk w biegu na 600m młodziczek oraz Kamil Poloczek w biegu na 200m seniorów.

Przed lekkoatletami Czwórki Żory kolejne starty i sprawdziany przed Halowymi Mistrzostwami Polski: Ewa Swoboda - 29 stycznia wystartuje w bardzo mocnej obstawie na mitingu w Duesseldorfie, juniorzy i seniorzy swoje starty mają 1 i 7 lutego na mitingach PZLA w Spale.