Czwartek, 28 marca 2024 r.  Imieniny: Anieli, Jana

Tytuł wicemistrza Europy, Mistrza Śląska, trzy wicemistrzostwa Śląska i jeden brąz. Wielki sukces żorskiego karate

21.03.2017

Oto bilans zdobytych tytułów przez żorskich karateków z Klubu Sztuk Walki  „Shogun” Żory, kierowanego przez sensei Dariusza Kudyka, na zawodach, które odbyły się w sobotę 18 marca 2017 r.

Trzech żorskich zawodników wzięło udział w Mistrzostwach Europy Juniorów i Dzieci KWU karate kyokushin. Weszli w skład kadry narodowej  i znaleźli się wśród ponad 500 zawodników biorących udział w tych zawodach. Jednym z instruktorów kadry był min. sensei Dariusz. W Berlinie walczyli: Szymon Kieczka i Miłosz Myszkowski oraz debiutujący w kadrze Jakub Lis. I to ten ostatni wywalczył tytuł wicemistrza Europy w kategorii chłopców 10 – 11 lat w wadze powyżej 45 kilogramów, tocząc swoje walki w półfinale i finale z poważną kontuzją prawej nogi. W sumie Polska zdobyła na tych zawodach 21 medali: 3 złote, 6 srebrnych i 12 brązowych. Lepsi byli tylko Rosjanie.
W tym samym czasie w Dąbrowie Górniczej odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Śląskiego. Pojechało tam sześcioro zawodników z Żor. Największy sukces odniósł Bartosz Sułowicz, który w kategorii kumite juniorów młodszych powyżej 65 kg pokonał wszystkich swych przeciwników i tym samym otrzymał złoty medal i tytuł Mistrza Śląska.  Z kolei Mateusz Gaś i Jakub Solak walczyli w kategorii juniorów, pierwszy w wadze powyżej, drugi zaś poniżej 75 kilogramów. Obydwaj weszli do finałów, w których po zaciętej walce zajęli drugie miejsca otrzymując tytuł Wicemistrza Śląska. Wicemistrzynią Śląska została także Paulina Chorągwicka startująca w barwach żorskiego klubu w kategorii juniorek młodszych poniżej 55 kg.

Oprócz formuły full contact kyokushin karate, tego dnia odbyły się także walki w olimpijskiej formule WKF. Wystartowały tam dwie żorskie juniorki młodsze Daria Słupik i Marta Zmarzły.  Dla obu zawodniczek był to pierwszy start w tym stylu. Darii Słupik udało się wejść do strefy medalowej i wywalczyła brązowy medal zajmując trzecie miejsce. W Dąbrowie Górniczej kierownikiem ekipy był instruktor sempai Tomasz Górecki, który na tych zawodach debiutował w roli jednego z sędziów.

Sobota 18 marca 2017 roku przejdzie do historii żorskiego karate jako dzień największego sukcesu w ostatnich latach. W ubiegłym roku, w barwach KSW Shogun brązowy medal  na mistrzostwach Europy  w Holandii wywalczył Szymon Kieczka, zaś Miłosz Myszkowski zdobył brąz na Pucharze Polski w Ciechanowie. Także brązowe medale w roku 2015 zdobył na Mistrzostwach Polski i Śląska sensei Dariusz Kudyk. Na zawodach mniejszej rangi żorscy karatecy zdobywają od kilku lat medale wszystkich barw, w dużych ilościach. Ich umiejętności podziwiać będzie można wkrótce, bo  29 kwietnia 2017 roku w żorskiej Hali Sportowej na organizowanym przez KSW „Shogun” Żory III Międzynarodowym Turnieju Sari Cup, który w poprzednim roku zgromadził przeszło 300 zawodników z Polski, Czech i Ukrainy.

Info: KSW Śhogun Żory