Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.  Imieniny: Emiliana, Mikołaja

To kolejny krok w budowie Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych z psami w WOT, w całej Polsce

05.07.2021

GPR K9 WOT już nie jest programem pilotażowym. 1 lipca, w Dniu Psa, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza
z psami weszła oficjalnie w struktury 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ares, pies na służbie.

Jak bowiem pokazują doświadczenia zdobyte podczas tworzenia GPR K9 WOT w 13. Śląskiej Brygadzie Poszukiwawczo-Ratowniczej, czworonożny „terytorials” może świetnie się sprawdzić w tej służbie.

– Opracowany przez nas program szkolenia nie tylko psów, ale i nawigatorów czy planistów mogą teraz wdrażać w życie pozostałe Brygady, bo wiemy, że się sprawdza a nasza Grupa tak jak zakładaliśmy jest realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań – podkreśla Monika Krasińska–Ligejka, koordynator GPR K9 WOT.

Jak dodaje, żołnierze którzy są w Grupie, przeszli szkolenia zarówno podstawowe jak i specjalistyczne tak by w pełni być gotowym do udziału a akcjach.

– To bardzo ważne by żołnierze potrafili działać na najwyższym poziomie bez względu na to, czy działają podczas akcji poszukiwawczej z przewodnikiem psa czy jako nawigator np. szybkiej trójki. Musimy pamiętać, że tu chodzi o ludzkie życie i niekompetencja może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest szkolenie i odpowiedzialne podejście do tworzenia takich grup – dodaje Krasińska–Ligejka.

Planista.

Warto dodać, że planiści 13 ŚBOT kończą właśnie tworzenie specjalnych map, które pomogą wszystkim służbą na Śląsku w planowaniu poszukiwań i wyznaczaniu terenu do przeszukania.

W Dniu Psa a zarazem z okazji wprowadzenia etatowej GPR K9 WOT mamy również niesamowity prezent dla naszych czworonożnych żołnierzy. Sejm uchwalił ustawę, w której psy kontraktowe w wojsku na równi z psami służbowymi zarówno w wojsku jak i policji czy straży pożarnej mają prawo do „psiej emerytury". Ustawa czeka na głosowanie w Senacie i podpis Prezydenta.

Obecnie w 13 ŚBOT służą trzy psy Ares, Byczek i Carbon. Wszystkie trzy psy zdały państwowe egzaminy i są certyfikowanymi psami ratowniczymi mogącymi brać udział w akcjach terenowych. Na egzaminy czekają już kolejne psy i jeśli tylko ukończą je z pozytywnym wynikiem, to dołączą do Grupy. Jednocześnie wciąż trwa nabór przewodników z psami, wszyscy chętni mogą swoje zgłoszenia wysyłać na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl.

Przypominamy, że aby podpisać kontrakt z przewodnikiem psa i „wciągnąć” go do służby trzeba spełnić przede wszystkim dwa warunki. Przewodnik musi zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej, a pies musi mieć zdany minimum egzamin klasy 0 terenowy lub gruzowiskowy zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie wykorzystania zwierząt w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Info. GPR K9 WOT

Nawigatorzy.Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2021 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"