Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Wtorek, 21 maja 2019 r.  Imieniny: Jana, Wiktora

Święto ogniowe udokumentowane

18.09.2009
Święto ogniowe udokumentowane

Po wielu latach kultywowania tradycji święta ogniowego w Żorach, doczekaliśmy się filmu dokumentalnego na ten temat. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: Zbigniew Krówka oraz Grzegorz Granek ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Progres”.

Skąd pomysł zrealizowania takiego filmu? - Parę lat temu powstał obraz na temat skoczowskiego zwyczaju palenia Judasza. Pan Krówka rozmawiał z jego twórcą, Rafałem Cymorkiem i tak to się zaczęło – mówi Grzegorz Granek. - Poznałem ludzi z Chybia, którzy tworzą klub filmowy „Klaps”. Pomyślałem, że skoro zawodowo zajmują się reżyserią, to moglibyśmy podjąć współpracę i stworzyć film o święcie ogniowym. To piękna tradycja, powstało wiele publikacji na jej temat, ale dotychczas nikt nie nakręcił filmu – dodaje Zbigniew Krówka.

 

Przygotowania do realizacji dokumentu trwały prawie trzy lata. Największym problemem było pozyskanie funduszy na ten cel. - Rok temu złożyłem wniosek do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o dofinansowanie. Otrzymaliśmy 8 tys. zł. Wsparł nas również Urząd Miasta oraz sponsorzy – wyjaśnia Grzegorz Granek. Sprawa nakręcenia filmu rozstrzygnęła się na kilka dni przed planowanym terminem realizacji – 11 maja. - Do końca nie było wiadomo, czy uzbieramy potrzebną kwotę. Wszystko było dograne – ekipa w pełnej gotowości, specjalne oświetlenie rynku, niezbędne do pracy i umówione wywiady z osobami związanymi ze świętem ogniowym. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem – zdradza Zbigniew Krówka.

 

Film powstał w dwóch wersjach – polskiej i angielskiej. Scenariusz napisał Rafał Cymorek, muzykę – specjalnie na tą okazję – skomponował Mariusz Bogaczyk. W listopadzie ruszy akcja promocyjna, w ramach której film będzie wyświetlany w kinie „Na Starówce”. Dokument będzie można zakupić w punkcie informacji miejskiej przy ul. Klimka. Ola Kowol

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"