Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 02 maja 2024 r.  Imieniny: Anatola, Zygmunta

Świat Dogonów w oczach badacza z Żor

14.12.2011
Świat Dogonów w oczach badacza z Żor

"Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów" - to najnowsza, obszerna publikacja Lucjana Buchalika na temat życia afrykańskiego plemienia. Promocja książki odbędzie się 16 grudnia o 17.30 w klubie Spinoza. Każdy z gości będzie mógł wylosować egzemplarz albumu bądź afrykańską niespodziankę.

W programie: spotkanie z autorem oraz prezentacja książki, multimedialne opowieści afrykańskie przy orzeszkach prosto z Ouagadougou, a dla odważnych - możliwość degustacji tradycyjnego piwa afrykańskiego.

 

 

Lucjan Buchalik jest etnologiem afrykanistą, w 1986 roku uzyskał dyplom magistra etnografii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1997-99 był słuchaczem Podyplomowego Studium Muzealniczego przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii uzyskał w 2008 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1997 roku prowadzi zajęcia z zakresu Antropologii Społeczeństw Pozaeuropejskich w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego, w 2003 roku podjął pracę w Muzeum Miejskim w Żorach, którego jest dyrektorem.

 

 

 

RECENZJA:

Książka Lucjana Buchalika „Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów” w swoim założeniu chce być monografią szeroko prezentującą dawną i współczesną kulturę Dogonów – jednego z najbardziej znanych ludów afrykańskich, żyjącego na pograniczu Mali i Burkiny Faso. Ostatnie całościowe omówienie kultury Dogonów ukazało się w połowie XX w. i dotyczyło ono Dogonów zamieszkujących w tzw. „Falezach” i na Płaskowyżu Bandiagary. Od tego czasu nikt nie podjął próby przedstawienia w miarę pełnego obrazu tego ludu. Natomiast w języku polskim opublikowano tylko jedną obszerną pracę o Dogonach autorstwa Marcela Griaulea, najwybitniejszego ich badacza. Z pewnością to wszystko uzasadnia powstanie monografii o Dogonach w języku polskim. Wydaje mi się także, że do realizacji tego zadania dobrze przygotowany jest Lucjan Buchalik, autor książki, doceniany w środowisku polskich afrykanistów badacz tego regionu i ludu. Przemawia za tym jego dobre opanowanie bazy źródłowej, a szczególnie wykorzystanie własnych badań terenowych, które zostały przeprowadzone podczas kilku sezonów badawczych, począwszy od 1985 r. do dzisiaj.

prof. UKSW dr hab. Jarosław Różański OMI

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"