Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 20 maja 2018 r.  Imieniny: Aleksandra

Śląskie perełki

10.06.2009
Śląskie perełki

„Tradycje śląskie perełką w Europie” to temat przewodni projektu edukacyjnego, który przygotowały nauczycielki Zespołu Szkół nr 5. Celem jest integracja międzypokoleniowa oraz podtrzymanie i propagowanie kultury, gwary, obrzędów i zwyczajów śląskich.

Organizacją przedsięwzięcia zajęły się: Urszula Budniok, Anna Badura, Janina Dudek, Aneta Kieryk, Sylwia Laska i Jolanta Przebierała. Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie i pomoc prezydenta Waldemara Sochy, Wydziału Edukacji, radnej Jadwigi Kempny, Rady Dzielnicy Rój oraz dr Róży Cichy – Jania.


Projekt przeznaczony jest dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej klas I – VI. Miejscem realizacji jest miejscowa Izba Regionalna „Stodoła na Gadziokach”, której właścicielką jest dr Róża Cichy-Jania. Można podziwiać zbiory przedmiotów i maszyn, które odzwierciedlają dawne życie na Śląsku. Do współpracy zaproszono miejscowych artystów i zespół ludowy „Rojanki”, a szczególnie Annę Adamczyk i Annę Zielonkę.


W dniach 6–8 kwietnia odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu pt. „Sznita chleba z masłym kożdymu smakuje”. Uczniowie wysłuchali opowieści o tym, jak długa jest droga chleba na nasz stół - od ziarenka począwszy, na bochenku skończywszy. Poznali też tradycyjne metody wyrabiania masła.


Dzieci nie tylko słuchały, ale również wzięły udział w części warsztatowej – uczyły się śląskich piosenek, przyśpiewek i tańców, każdy wykonał stracha na wróble. Poczęstunek stanowił, jakże by inaczej, świeży chleb z masłem oraz coraz bardziej zapominana śląska „wodzionka”.


4 czerwca w "Stodole na Gadziokach" odbyła się impreza środowiskowa z okazji Dnia Matki „Rajskim Mamulkom”. Uczniowie szkoły pod kierunkiem autorek projektu przygotowali niezwykle bogaty i urozmaicony program artystyczny. Dzieci zaprezentowały scenki rodzajowe i monologi w gwarze śląskiej, wystąpił szkolny zespół wokalny pod kierunkiem Anny Badury, szkolny zespół taneczny „Ulinek” prowadzony przez Urszulę Budniok i zespół „Małe Rojanki”, który prowadzi Karolina Widenka z MOK-u. Imprezę swoim występem uświetnił zespół ludowy „Rojanki”.


Kolejny etap projektu odbędzie się jesienią, kiedy to uczniowie wezmą udział w zajęciach, prowadzonych przez miejscowych artystów. Info: ZS-5 (pc)

 

 

 


Komentarze:
~Ulinek..:) (2010-06-15 18:57:41)

Świetny dałyśmy pokaz..:))
Pozdrawiam..:)
Kocham Was..:**

~Sylwia (2010-08-31 19:26:26)

Ach to były piękne czasy szkoda,że jestem już starsza i nie moge tańczyć,ale wspomnienia pozostają na zawsze.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2018 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"