Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 06 maja 2024 r.  Imieniny: Filipa, Jakuba

Śladami "Długiego marszu"

20.05.2011
Śladami

W poniedziałek I Liceum im. Karola Miarki i Centrum Języka Angielskiego "Right NOW" organizują spotkanie z uczestnikami słynnego projektu "Long Walk", połączone z projekcją filmu Petera Weira "Niepokonani".

W 2010 roku, 70 lat po niezwykłej ucieczce kilku więźniów z syberyjskiego łagru, trójka młodych ludzi podążyła ich szlakiem. Pieszo, konno, na rowerze oraz łodzią pokonali 8000 km z Syberii do Indii. Organizując „Long Walk  Expedition”, polscy podróżnicy pragnęli przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na „nieludzką ziemię”, z których wielu pozostało tam na zawsze. W tym celu odtworzyli trasę, którą siedemdziesiąt lat temu przebyli uczestnicy wielkiej ucieczki.

Koncepcja wyprawy „Long Walk Expedition” opiera się na książce Sławomira Rawicza „Długi marsz”, w której autor opisał prawdziwą historię ucieczki grupy więźniów pod przywództwem Polaka  z sowieckiego łagru w 1941 r. Uciekinierzy pieszo przebyli dystans z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach. Wydana w latach 50. powieść okazała się bestsellerem, została przetłumaczona na 25 języków i do dzisiaj jest uznawana za jedną z najważniejszych książek podróżniczych w historii (53. miejsce na liście 100 przygodowych książek wszechczasów wg National Geographic). Książka została napisana w oparciu o historię niedawno zmarłego byłego więźnia łagru Witolda Glińskiego - człowieka, który dokonał tego wyczynu.
 
O tym wszystkim opowiedzą nam uczestnicy tej niezwykłej wyprawy: Bartosz Malinowski i Tomasz Grzywaczewski.
Po prelekcji i pokazie zdjęć uczestników "Long Walk" odbędzie się pokaz filmu "Niepokonani" (Way Back), nakręcony przez australijskiego reżysera Petera Weira. Film prezentuje fabularyzowaną wersję ucieczki z łagru i morderczy marsz ku wolności.
 
Ta poruszająca lekcja patriotyzmu odbędzie się w Kinie na Starówce, 23 maja o godz. 9.00. info: Right Now
 

 


Komentarze:
~ciekawy... (2011-05-22 21:51:09)

Film jest na podstawie książki Rawicza, ale pamiętać trzeba, że są to przeżycia innego Polaka, pana Witolda Glińskiego. Dopiero niedawno odkryto, że autor przywłaszczył sobie czyjeś wspomnienia...


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"