Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 09 maja 2024 r.  Imieniny: Grzegorza, Katarzyny

Sala ślubów pierwsza klasa

20.05.2009
Sala ślubów pierwsza klasa

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zamierzają zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego w naszym mieście. Pod koniec marca zakończył się remont tamtejszej sali ślubów. W pięknym, odnowionym pomieszczeniu, z pewnością dużo przyjemniej będzie wstępować na nową drogę życia.
 

Wcześniej w USC nie było klatki schodowej, która spełniałaby wymagania PPOŻ, dlatego w pierwszej kolejności to właśnie ją wyremontowano. Nowa klatka sięga 4 piętra Urzędu Miasta i została wykonana zgodnie z przyjętymi normami. W sali wymieniono instalację elektryczną i teleinformatyczną, zamontowano nowe, ozdobne lampy i wyposażono ją w eleganckie meble, a także otwarto dwa dodatkowe wejścia. Jedno z nich znajduje się od strony parkingu, dzięki czemu goście szybciej i łatwiej będą mogli dostać się na miejsce ceremonii, a drugie – bezpośrednio z Rynku, co zapewne ułatwi życie młodej parze.

 

To pomieszczenie będzie służyło nie tylko do zawierania małżeństw, ale również spelni rolę sali konferencyjnej, gdzie można będzie m.in. przyjmować ważnych gości – wyjaśnia rzecznik UM, Dorota Marzęda. Oprócz klatki schodowej oraz sali ślubów odnowiono również toalety, które są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz stworzono funkcjonalną poczekalnię. Całkowity koszt remontu to 1 mln zł.

 

Skoro już mamy pięknie odnowioną salę, warto wspomnieć o warunkach, jakie trzeba spełnić, by wziąć ślub cywilny. Halina Lipińska, kierownik USC, wyjaśnia – Po pierwsze należy we dwoje przyjść do dowolnego USC i - w zależności od swego stanu cywilnego, przedstawić odpowiednie dokumenty. W przypadku, kiedy pobierają się kawaler i panna, są to odpisy skrócone aktu urodzenia i dowód osobisty. Jeśli byliśmy już w związku małżeńskim, oprócz tych dokumentów trzeba przedłożyć jeszcze odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis aktu zgonu współmałżonka. Osoby, które zamierzają pobrać się w swoim rodzinnym mieście, mają ułatwione zadanie, ponieważ wszelkie potrzebne dokumenty znajdują się w archiwum USC. Kolejny krok, to podpisanie zapewnienia, że nie występują przeszkody w prawie polskim do zawarcia małżeństwa. Jeszcze trzeba tylko odczekać pełny miesiąc i już możemy bez przeszkód rozpocząć nowy etap wspólnego życia. Należy podkreślić, że w wyjątkowych przypadkach okres ten można skrócić.

 

Od 15 listopada 1998 r. w Polsce można wziąć ślub w formie cywilnej lub wyznaniowej ze skutkami cywilnymi (potocznie nazywanej konkordatową). Jest to tylko i wyłącznie wybór nowożeńców. W 2008 r. łącznie udzielono 596 ślubów, z czego 356 wyznaniowych i 240 cywilnych. W roku bieżącym, do 8 maja było ich 121, w tym 51 wyznaniowych i 70 cywilnych. - Zazwyczaj w pierwszej połowie roku liczba ślubów cywilnych jest wyższa od liczby ślubów konkordatowych, co jest związane głównie z okresem postu w kościele katolickim. Później ta relacja najczęściej ulega zmianie – tłumaczy pani Halina.

 

Niestety wraz ze wzrostem liczby zawieranych małżeństw, rośnie również ilość rozwodów i separacji. Przykładowo w 2004 r. wydano 490 aktów małżeństwa, udzielono 127 rozwodów i 23 separacji, a rok temu przy wspomnianych już 596 ślubach, mamy 181 rozwodów oraz 19 separacji. - Rozwodzą się małżeństwa z coraz krótszym stażem i niepokojące jest to, że nie potrafią one pokonywać trudności pojawiających się przecież w każdym związku – kończy Halina Lipińska. Ola Kowol

 

Czytaj więcej w Gazecie Żorskiej.

 

Na zdj. Halina Lipińska.

 


 


Komentarze:
~hankamątanka (2009-05-20 14:49:51)

naprawdę przyzwoicie to odremontowali ;) i wygodnie się tam siedzi, szczególnie w pierwszym rzędzie ;)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"