Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Katarzyny, Piotra, Ryty

Projekt "Nasza Tożsamość". Rusza druga edycja

15.09.2017
Projekt "Nasza Tożsamość". Rusza druga edycja

Fundacja "Sztuka" w partnerstwie i we współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach rozpoczyna drugi etap digitalizacji zbiorów pod nazwą "Nasza Tożsamość". To kontynuacja zeszłorocznego programu, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach akcji "Kultura cyfrowa".

Projekt digitalizacji żorskich muzealiów z działu regionalizmu i idea stworzenia wirtualnej wystawy "Nasza Tożsamość" zrodziły się wskutek potrzeby rozszerzenia realnej wystawy stałej pod tym samym tytułem, utworzonej w pomieszczeniach żorskiego Muzeum. Na wystawę składa się sześć stref tematycznych, odnoszących się do kwestii tożsamości żorzan jako mieszkańców Górnego Śląska: "Komora", "Kuchnia", "Nasze M-4", "Zwierciadło czasu", "Gabinet burmistrza" i "Szuflandia". Ze względu na brak możliwości zaprezentowania wszystkich eksponatów, pojawił się pomysł udostępnienia w formie cyfrowej zgromadzonych zbiorów. W zeszłym roku, w ramach I edycji projektu, na bazie istniejących ekspozycji przestrzennych, powstało ich internetowe odbicie. Dzięki takiemu zabiegowi, wystawa stała została rozszerzona i uzupełniona o treści, które trudno przedstawić na realnej ekspozycji. Dodatkowo opatrzono je obszernymi, merytorycznymi komentarzami, które pozwalają nam lepiej zapoznać się z wartością muzealiów i umożliwiają uporządkowanie wiedzy. Efekty pracy można zobaczyć na stronie naszatozsamosc.pl, za sprawą której każdy może przenieść się w świat cennych pod względem historycznym i kulturowym eksponatów, przez lata kolekcjonowanych przez Muzeum Miejskie.

Witryna internetowa zbudowana została w oparciu o otwarty Interfejs. Cyfrowe wizerunki zbiorów składających się na wystawę "Nasza Tożsamość" udostępniane są w sposób nieodpłatny i otwarty, za pomocą tzw. sieci semantycznych – w tym celu wykorzystane są rozwiązania wyszukiwarki semantycznej Googla. Odwiedzający, ze strony głównej jest przenoszony w kolejne obszary tematyczne wystawy po kliknięciu w dany odnośnik.

Zamierzeniem wystawy "Nasza Tożsamość" jest swoista podróż w czasie, mająca na celu poszukiwanie tożsamości – naszej osobistej, ale również tożsamości Żor jako miasta Górnego Śląska, istotnie doświadczonego przez historię i zawiłości losu. Zbiór muzealiów, tworzących ekspozycje, ma walor etnograficzny, kulturowy oraz historyczny. Cała wystawa to przeszło dwa i pół tysiąca eksponatów. W pierwszej edycji projektu procesowi cyfryzacji poddano ponad 300 okazów, w tegorocznym etapie swoje wirtualne obrazy zyska kolejnych ponad 300 eksponatów. Rozbudowana zostanie głównie część ekspozycji zwana "Szuflandią". Digitalizacja zakłada kontynuację i rozwinięcie wcześniej zainicjowanych wątków o następujące zespoły muzealiów:

- żorskie pocztówki z końca XIX. i początku XX wieku (ok. 80 szt.) oraz z lat 50. do czasów obecnych (ok. 50 szt.),

- banknoty zastępcze wydawane na Śląsku w latach 1914–1923, stanowiące ciekawostkę numizmatyczną i gratkę kolekcjonerską ze względu na formę i treści prezentowane na banknotach (wizerunki miast, rocznice wydarzeń historycznych, wydarzenia kulturalne, itp.) – ok. 130 szt.,

- fotografie z I. połowy XX wieku przedstawiające koszary i kuźnie II. Dywizjonu 23. Pułku Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego – ok. 25 szt.

- archiwalia oraz dokumenty związane z III Powstaniem Śląskim (1921 r.), w tym lista ewidencyjna oraz lista żołdu 3. Kompanii I. Baonu 13. pułku żorskiego, a także rozkazy baonowe i dokumenty kombatanckie - ok. 50 szt.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)

Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"