Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 18 lipca 2019 r.  Imieniny: Kamila, Szymona

Plac zyska nowy wygląd

01.07.2009
Plac zyska nowy wygląd

Plac Pamięci Narodowej i ul. Ks. Klimka zostaną zmodernizowane. Przy Gimnazjum nr 2 najprawdopodobniej pojawi się oryginalna fontanna, a na starym cmentarzu powstanie skwer z tablicami pamiątkowymi, przy których będą składane kwiaty podczas ważnych uroczystości.

Projekt nowego placu zostanie wybrany spośród dwóch wizualizacji, które zostały przedstawione podczas czerwcowej sesji Rady Miasta. Jedna z nich zakłada ułożenie posadzki w kształcie uproszczonego planu miasta. Zachowany zostanie przebieg ulic w postaci rowków, którymi będzie przepływać woda. - Nie będzie to typowa fontanna – zaznacza prezydent Socha. - Strumienie będą spływać z góry, uzupełniając rynienki. Poza sezonem, gdy fontanna nie będzie włączona, placyk będzie funkcjonował jako zwykły chodnik. Zmodernizowany obszar stworzy nową przestrzeń publiczną. Przebudowa placu ma na celu wyeksponowanie ciekawych elementów urbanistycznych tego miejsca, jakim jest kościół pw. Świętych Filipa i Jakuba, cmentarz założony w 1824 roku i fragment zabytkowych murów obronnych. - Chcemy, by tak urokliwe miejsce było częściej odwiedzane przez mieszkańców.

 

Radny Dariusz Domański podczas sesji wyraził obawę o spoczywające na cmentarzu szczątki. W miejscu, w którym postawione mają być tablice pamiątkowe, nie ma jednak nagrobków. - Wszystko zostało ze szczegółami uzgodnione z konserwatorem zabytków – zapewnia prezydent Socha. - Groby nie zostaną naruszone. Nie będzie profanacji. Pomnik Poległych o wolność, znajdujący się przy ul. Ks. Klimka, zostanie przeniesiony w centralne miejsce placu przy cmentarzu, prawdopodobnie w zmienionej formie.

 

W pobliżu wyremontowanego obszaru powstanie ok. 30 bezpłatnych miejsc parkingowych. Na ulicę Ks. Klimka wjechać będą mogły tylko osoby udające się na uroczystość kościelną. Cały obszar zmieni nie tylko nowy wygląd, ale i nazwę – “Plac” stanie się być może “Parkiem Pamięci Narodowej”. Patrycja Cieślak

 

Projekt I

 

 

 

 

 

Projekt II

 

 

 


Placyk z tablicami pamiątkowymi na cmentarzu

 


Komentarze:
~mieszkaniec centrum (2009-07-01 18:49:36)

Rozumiemy, że brzydka fasada ściany głównej Gimnazjum nr 2 również zostanie zmieniona, o co od lat starają się szkoła i rada dzielnicy Śródmieście. Na wizualizacjach jakoś ten szary kolor wygląda dwuznacznie i tajemniczo.

~kaktusnadłoni (2009-07-01 21:29:16)

A może by tak coś na osiedlach zrobić, my jesteśmy tylko od płacenia podatków?
Też potrzebyjemy skwetów, deptaków.

~olo (2009-07-01 21:55:19)

swieta racja,na osiedlach syf

~kap (2009-07-02 02:00:30)

osiedla a centrum to chyba różnica. pokażcie rozwijające się miasto które głównej wagi nie przywiązuje do tych miejsc w których oprócz mieszkańców miasta można spotkać przyjezdnych i które świadczyłyby o jego reputacji. Osiedla mają być estetyczne, a centrum ma być agorą. I dobrze że jest coraz bardziej reprezentatywne. niestety, w związku z przejęciem przestrzeni publicznej przez banki a nie gastronomię i kluby, po godzinie 17 jest agorą pustą.

~kap (2009-07-02 02:06:08)

Mnie ciekawi raczej co znajdzie się na tablicach pamiątkowych. Niepokojąca wydaje się być nachalna symbolika narodowa. cmentarz założony był w 1824 r. więc jest to miejsce na którym spoczywają ludzie o różnych identyfikacjach narodowych - w owym czasie polska świadomość narodowa na tym terenie byłą marginalna. w przypadku Górnego Śląska teren taki powinien być pomnikiem skomplikowanej wielokulturowości regionu.i symbolem otwartości

~Edi (2009-07-03 11:23:45)

To jest beznadziejne, że świetny projekt rekreacyjny parku cegielnia leży od 5 lat a ludzie nie mają gdzie spędzać wolnego czasu bo MOSIR-owski basen się rozpada a na Śmieszku jest syf w wodzie. Zamiast tego będziemy oglądać piękne pomniki i fontannę nikomu tam niepotrzebną. Trzeba rozważać co jest ważne a co ważniejsze dla mieszkańców, niezależnie od tego gdzie mieszkają. Co z tego, że przyjezdnym się podoba, że mamy coraz ładniejsze miasto skoro mieszkańcy nic z tego nie mają! Mieszkańcy chcą przedszkoli, boisk ogólnodostępnych (a nie zamkniętych orlików) bezpiecznych placów zabaw nie kilku a na każdym osiedlu i innych inwestycji realizowanych dla dobra mieszkańców. Poza tym powinno się odrestaurować cmentarz i odnowić go przez wzgląd na spoczywające tam szczątki i pozostawić takim jaki jest. Jest to inwestycja pod publiczkę o podbarwieniu politykierskim a nie prospołecznym. Mieszkańcy Żor nic z tej inicjatywy mieć nie będą a kasa zostanie wywalona w błoto zamiast sensownie spożytkowana w zakresie inwestycji pod przyszłych inwestorów.

~babaa (2009-07-03 15:56:01)

zgadzam się beznadzieja czemu nie może powstać np.plac zabaw taki jak w marklowicach?????????


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"