Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 03 maja 2024 r.  Imieniny: Antoniny, Marii

Phoenixy rozdane

08.02.2010

W piątek odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Phoenix Sariensis 2009” i „Darczyńca Roku 2009”.

Spośród siedmiu nominowanych, „feniksa” przyznano Żorskiej Izbie Gospodarczej, Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca „Osiny”, Cechowi Rzemiosł Różnych i firmie Klimosz Sp. z o.o. „Darczyńcą Roku 2009” zostało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach. Uroczystość uświetnił występ Zbigniewa Wodeckiego.

 

Nagrodę „Phoenix Sariensis” corocznie otrzymują instytucje, organizacje, stowarzyszenia, firmy lub osoby prywatne, szczególnie zasłużone dla Żor i promocji miasta w kraju i za granicą. W tym roku, oprócz zwycięzców, nominowana była Jadwiga Tabor, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żorach i „POK-POL” Małgorzata Midura.

 

„Darczyńca Roku”, to nagroda dla firm, instytucji, organizacji i osób, które wspierają niepełnosprawnych, działania z zakresu edukacji i oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia. Statuetkę przyznano w tym roku po raz piąty.

 


Żorska Izba Gospodarcza
Zrzeszająca firmy i przedsiębiorstwa organizacja samorządu gospodarczego, jest partnerem pomocnym w rozwiązywaniu problemów i wspierającym rozwój przedsiębiorczości. Izba prowadzi działalność informacyjno-szkoleniową, stara się zapewnić swoim członkom pomoc prawno-ekonomiczną, współpracuje z innymi organizacjami o podobnym charakterze i realizuje projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej – jako wnioskodawca i jako partner. Żorska Izba Gospodarcza była wieloletnim współorganizatorem uroczystości wręczenia nagród Phoenix Sariensis i organizatorem Żorskich Targów Budowlano-Przemysłowych i Ofert Inwestycyjnych. Organizuje również staże uczniowskie w firmach i przedsiębiorstwach w Żorach i w Niemczech. Izba zaangażowana jest również w działalność Klubu Sportowego Żory. W minionym roku obchodziła jubileusz 10-lecia działalności.

 

Klimosz Sp. z o.o.
Zajmuje się importem, produkcją i dystrybucją hurtową kotłów, grzejników żeliwnych, podgrzewaczy przemysłowych wody, piecy kuchennych na drewno, a także doradztwem technicznym w zakresie c.o. i c.w.u. Klimosz Sp. z o.o. zajmują jedną z czołowych pozycji na rynku automatycznych kotłów na paliwa stałe w kraju i za granicą. Firma ma w swoim dorobku – liczne nagrody i wyróżnienia. Produkty marki “Klimosz” szczycą się prestiżowymi znakami jakości. 2009 r. zapisał się w historii firmy zwiększeniem skali sprzedaży i wzrostem zatrudnienia.
Miniony rok, to również kolejne dowody uznania. Z rąk Ministra Gospodarki, właściciele firmy odebrali Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, firma zyskała tytuł Śląskiego Kupca Roku, znalazła się też w gronie przedsiębiorstw uhonorowanych nagrodą Żorskiej Izby Gospodarczej – Liga 5. “Klimosz” wspiera lokalną społeczność i przedsięwzięcia sportowe. Jest oficjalnym sponsorem JHK GKS Jastrzębie – drużyny w extra lidze hokeja na lodzie i jednym ze sponsorów m.in. Klubu Sportowego Żory.

 

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Osiny”
Istnieje od 1995 r. i kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez zespół “Osinianki” powstały dziewięć lat wcześniej. Kierownikiem zespołu jest Ludwik Wróbel, zdobywca tytułu Ślązak Roku 2008, w zespole występuje także Zofia Przeliorz – zdobywczyni tytułu Wiceślązaczki Roku 2004. Zespół szczyci się pokaźną kolekcją nagród i wyróżnień. W 2004 r. otrzymał Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wieloletni wkład w popularyzację folkloru. W 2006 r. “Osiny” zdobyły Puchar Marszałka Województwa Śląskiego za całokształt działalności artystycznej i edukacyjnej. Zespół wykonuje tradycyjne pieśni i tańce, prezentuje tradycyjne śląskie obrzędy. W 2009 r. - przyznano zespołowi Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego; sukces zwieńczył również udział w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Wodzisławiu Śl., na którym zespół z Osin zajął I miejsce. “Osiny” - to gość programów telewizyjnych i bohater jednego z odcinków serialu “Sobota w Bytkowie”. Odcinek pt. “Szkubaczki” nakręcony został w osińskiej świetlicy Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

Cech Rzemiosł Różnych
Zrzesza 122 zakłady rzemieślnicze różnych branż w Żorach i gminach ościennych. Zakłady te zatrudniają łącznie 1170 pracowników i kształcą rocznie 300 uczniów w różnych zawodach. W tym roku organizacja obchodzi 25-lecie działalności. Wśród rzemieślników zrzeszonych w Cechu jest wielu szczególnie zaangażowanych i zasłużonych dla rozwoju naszego regionu, a prowadzone przez nich firmy mają na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Cech realizuje projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Prowadzi też szeroko zakrojoną akcję popularyzacji 30-stu zawodów rzemieślniczych wśród uczniów ostatnich klas gimnazjalnych w Żorach i w Suszcu. Cech Rzemiosł Różnych od początku swej działalności angażuje się w życie społeczne miasta i wspiera działalność o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i charytatywnym. Jednym z ostatnich takich przedsięwzięć jest renowacja Krzyża Rzemieślniczego na placu kościelnym parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.

 

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach
Działa od 1998 r. Początkowo nosiło nazwę Stowarzyszenie Pomocy Polskim Dzieciom na Wschodzie. Jego założycielem był Jan Socha. Nazwę Stowarzyszenia zmieniono w 2004 r. Od kilku lat prowadzi dożywianie około 700 dzieci miesięcznie, biorących udział w zajęciach w Żorskim Centrum Regionalnym w Osinach. Od września 2008 r., działacze wspomagają dzieci z najuboższych rodzin z Zespołu Szkół Specjalnych, Szkoły Podstawowej w Roju i Rogoźnej, Szkoły Podstawowej Nr 1. Od sponsorów uzyskują odzież i obuwie dla wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także uczestników świetlic integracyjnych na os. Pawlikowskiego i os. Gwarków. Wspólnie z kierownictwem WTZ organizują Spotkania Wigilijne dla uczestników i ich rodziców. Stowarzyszenie obdarowuje upominkami dzieci z OREW-u z okazji Dnia Dziecka i Mikołajek. jc, pc

 

 





Komentarze:
~iga (2010-02-08 14:21:58)

Gratulacje, szczególnie dla Pani Kapy.

~ed (2010-02-09 20:44:56)

Pani Kapa ma tyle grzechów wraz z nieżyjącym szefem skarbówki,więc trzeba
odpokutować.Tak to bywa po przejsciu
na emeryturze.Wogóle nadawanie tytułu
darczyńca roku to wielkie kpiny.Jak własciciele nagrodzonych firm traktują
swoich pracowników tj płace.

~iga (2010-02-09 21:38:32)

nie wiem czy ma grzechy czy nie ale chce się jej coś robić bezinteresownie dlka innych a o to dziś trudno


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"