Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.  Imieniny: Roberta, Serwacego

Patriotycznie

18.05.2009

„W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. Pozostało pytanie: co zrobić z wolnością?” Słowa ks. prof. Józefa Stanisława Tischnera są tematem konkursów międzyszkolnych, organizowanych z okazji obchodów XX rocznicy III Rzeczypospolitej w Zespole Szkół Nr 2.

Szkoła organizuje dwa konkursy:


- Konkurs literacki, polegający na napisaniu indywidualnej pracy na jeden z tematów:
    „Dzieje mojej miejscowości w latach III Rzeczypospolitej”
   „Losy moich bliskich w czasach III Rzeczypospolitej”
   „Ja w III RP – oczekiwania i szanse”
   „Patriotyzm III RP”.


- Konkurs wiedzy o III Rzeczypospolitej, który będzie miał formę rywalizacji drużynowej.
  Drużyny będą ze sobą rywalizować w zakresie wiedzy merytorycznej, będą odgrywać scenki sytuacyjne,dotyczące najważniejszych, przełomowych wydarzeń z dziejów III RP, jak również rywalizować w popisach krasomówczych.
Tak więc Konkurs wiedzy o III RP, to przede wszystkim dobra, wspólna zabawa, przeplatana fragmentami filmów i utworów muzycznych, dobrze nam znanych i lubianych,bo tworzonych w okresie ostatnich 20 lat.

Finał obu konkursów nastąpi 4 czerwca w auli Zespołu Szkół Nr 2.
Na uczestników czekają cenne nagrody, ufundowane przez Danutę Raziuk, Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Na uwagę i obejrzenie zasługuje również przygotowywana przez młodzież wystawa pod tytułem
„XX-lat III Rzeczypospolitej”, w ciekawy sposób ukazująca polską transformację. Jej odsłonięcie nastąpi również 4 czerwca.

A oto co na temat patriotyzmu, swojej tzw Małej Ojczyzny oraz szans na przyszłość w III RP sądzi młodzież z ZS nr 2:


Fragmenty pracy: „Patriotyzm w III RP”:


„(....) Po pierwsze współczesny patriota bierze aktywny udział w życiu społecznym i politycznym.
Nie oznacza to,że musi zostać politykiem, czy przynależeć do organizacji społecznej, bo nie każdy ma do tego predyspozycje. Każdy może jednak codziennie poświęcić pół godziny na obejrzenie wiadomości. Dzięki temu zdobywa informacje na temat tego co dzieje się zarówno w kraju jak i na świecie i może wyrobić sobie własne poglądy. Podstawowym obowiązkiem każdego obywatela jest uczestnictwo w wyborach. Patriota nie tylko głosuje, ale i zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nim ciąży. Dokonując świadomie złego wyboru lub nie kierując się własnym rozsądkiem i sumieniem szkodzi swojej ojczyźnie, a tym samym sobie samemu. Ludzie często powtarzają, że ich zdanie się nie liczy, a jeden głos i tak nic nie zmieni. Nie zdają sobie wtedy sprawy jak wielką stanowią siłę. Zapominają, że to oni przez swoich przedstawicieli sprawują władzę. Mają możliwość wypowiadania się nie tylko raz na kilka lat. Mogą zrzeszać się, tworzyć organizacje i stowarzyszenia, mieć wpływ na losy państwa.(....)Patriotyzm nie ogranicza się jedynie do polityki i dotyczy również działalności społecznej takiej jak pomoc potrzebującym, udział w akcjach charytatywnych itp. Wystarczy oddać 1% swojego podatku dla organizacji charytatywnej, wziąć udział w zbiórce żywności, ubrań czy środków finansowych dla biednych czy ofiar kataklizmów czy też poświęcić trochę swojego wolnego czasu i jako wolontariusz pracować w hospicjach, szpitalach czy domach dziecka.(.....). Każdy obywatel może również mieć wpływ na rozwój przemysłu i gospodarki krajowej. Ci bardziej przedsiębiorczy mogą zakładać własne firmy tworząc miejsca pracy i konkurencję dla zagranicznych przedsiębiorstw, a dodatkowo mają możliwość uzyskania pomocy zarówno od państwa jak i UE. Patriotą można być na co dzień wspierając polską gospodarkę podczas zakupów wybierając polskie produkty, które niejednokrotnie są lepsze i tańsze od zagranicznych. Jak widać patriotyzm nie musi polegać jedynie na heroicznej walce i przelewaniu krwi za ojczyznę, a patriotą może być każdy na swój sposób (….). Niewielu pozostało już tych dawnych patriotów z czasów ułanów i powstańców, którzy wsiadali na koń z szablą w dłoni gdy ojczyzna ich wzywała. Dziś Polska potrzebuje innego rodzaju oddania. Chociaż może dalecy jesteśmy od ideału, to w gruncie rzeczy jesteśmy nowoczesnymi patriotami, patriotami w III RP.”
- Magdalena Smyczek

 

„Znany polski dziennikarz telewizyjny (…) Tomasz Lis wydał kilka lat temu książkę pt „Co z tą Polską?”. Między innymi porusza ona temat patriotyzmu stadionowego. Bardzo często zdarza się, że osoby jeżdżące na mecze, tzw kibice, uważają się za patriotów.(....) są to ludzie wiernie kibicujący polskiej drużynie. Posiadają transparenty, flagi, szaliki oraz koszulki w barwach naszego kraju. Jednak czy można ich nazwać patriotami ?. Owszem wiernie kibicują swojej ojczystej drużynie. Jednak czy zawsze ? Jednym z najlepszych przykładów jest Adam Małysz. Swego czasu czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich, sławny, podziwiany (...)przez całą Polskę sportowiec. Dziś przeciętny skoczek, dopingowany tylko przez niewielką grupę wiernych fanów.
Istnieją nawet ludzie, którzy twierdzą, że powinien zrezygnować ze sportu, gdyż nie jest już tak dobry. Gdzie nasze wsparcie? Gdzie ten wielki, polski, patriotyzm? Sytuacja ta jednoznacznie pokazuje, iż patriotów w Polsce nie mało, jednak istnieją tylko tam, gdzie triumfy i medale." -
Agnieszka Węglarska

 

Fragment pracy: „Ja w III RP -moje szanse i oczekiwania”:

 

„A czego oczekuję od III RP? Oczekuję od niej wiele, oczywiście tylko tyle, ile mogę od niej otrzymać, na ile jest to realne. A co mnie, młodemu człowiekowi, może zagwarantować moja ojczyzna? Musi mi zagwarantować: bezpieczeństwo, wolność, dostęp do kultury, pracę. Myślę,
iż to wszystko jest w stanie zagwarantować mi państwo polskie. Mam nadzieję, że Polska zawsze będzie troszczyć się o dobro swoich obywateli.
Następnie chciałbym znaleźć odpowiedz na pytanie jakie mam szanse na udane życie w III RP?
Moim zdaniem każdy młody człowiek, w tym także i ja, ma dzisiaj bardzo duże perspektywy, aby osiągnąć cele jakie sobie stawia w życiu. Życie w III RP zupełnie odbiega od czasów PRL-u (….)
Właśnie w III RP najprężniej świat poszedł do przodu. A więc życie codzienne jest bardziej wygodniejsze za sprawą postępu technicznego (….).Te wszystkie rzeczy mogą gwarantować mi dobrą przyszłość. Oczywiście musi to zależeć ode mnie,czy chcę osiągnąć w życiu jakiś ważny sukces (…). Podsumowując, uważam, że ja, jako młody obywatel III RP, mogę czuć się dobrze w swoim państwie i daje mi ono perspektywy na przyszłość.(...).”
- Adam Paprota


Fragment pracy:” dzieje mojej miejscowości w III RP”:

 

„Moja miejscowość -Rowień jest dzielnicą Żor.(....) III Rzeczypospolita to czas możliwości, rozwoju, zdobycia osiągnięć. To czas rozszerzania kultury i budowania tożsamości, podtrzymywania patriotyzmu. III RP miała być zmianą na lepsze. Czy aby tak było? -postaram się tego dowieść przedstawiając dzieje mojej miejscowości.(....)
Lata III RP są łaskawe dla mojej miejscowości, rozkwita, coraz więcej ludzi przybywa na nasze ziemie, wiele ludzi się tutaj zatrzymuje, chętnie uczestniczy w imprezach. Ludzie odkąd mają prawo do własności bardziej szanują siebie i sąsiadów, żyją w zgodzie,organizują się, wspólnie dbają o otoczenie i dobro publiczne. Działają kulturalnie i rozwijają się , a wieś, która niegdyś była zacofaną jest dziś sprawnie funkcjonującą i rokującą na przyszłość. III Rzeczypospolita jest urodzajnym okresem w dziejach Rownia i Folwarków, zwłaszcza pod względem rozwoju kulturalnego i agroturystycznego”.
- Janina Gibas

Info: ZS-2 (pc)



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"