Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 28 marca 2024 r.  Imieniny: Anieli, Jana

"...o Żorskiej misji: Nie! Niskiej emisji..."

27.03.2015
"...o Żorskiej misji: Nie! Niskiej emisji..."

Władze naszego miasta już od wielu lat bezskutecznie borykają się z poważnym problemem, jakim jest spalanie przez żorzan odpadów w domowych piecach i w ogrodach. Problem ten szczególnie nasila się w okresie jesienno - zimowym, w tzw. okresie grzewczym, gdzie część osób stosuje dość dziwną metodę oszczędzania opału, spalając różne odpady w domowych piecach i kotłowniach. Ze źródeł tak zwanej emisji niskiej, czyli niskich kominów domów lub małych lokalnych kotłowni, emitowane są wówczas zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i przede wszystkim na nasze zdrowie jest bardzo szkodliwe.

W związku z tym, że kominy są niskie, niemożliwe jest wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr. Zalegają one w powietrzu nad naszymi głowami i straszą szarym niebem, trują i powoli nas wyniszczają. Taki stan szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, zarówno ze względu na sezon grzewczy oraz niesprzyjające rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń czynniki, takie jak: niska temperatura oraz duża wilgotność powietrza. Ludzie nie są świadomi, że palone śmieci nie znikają a wytwarzają wiele szkodliwych substancji, które szkodzą wszystkim wokół. 

Mieszkańcy miasta Żory widzą ten problem i szukają możliwości jego rozwiązania. Ponieważ w takich sytuacjach problemem zazwyczaj nie jest zła wola a jedynie niewiedza, nieświadomość mieszkańców to w dniu 29 marca 2015 r. rozpocznie się proces uświadamiania mieszkańców Żor o szkodliwości ich czynów. Proces ten rozpoczną spotkania strażaków i kominiarzy z dorosłymi mieszkańcami okolic starówki. 200 mieszkańców otrzyma materiały edukacyjne pozyskane przez Żorskie Stowarzyszenie Edukacyjno – Kulturalne, a stworzone na potrzeby ogólnopolskiej kampanii „Misja-emisja”. Będzie to komiks „Dymski kontra Dymony”. Mieszkańcy otrzymają także ulotkę dotyczącą realizacji projektu „Błękitne niebo nad Starówką – budowa systemu ciepłowniczego w Żorach”. Poprzez ten materiał Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Żorach zachęca mieszkańców do zastąpienia dotychczasowego sposobu potrzeb grzewczych na zasilanie w ciepło z sieci ciepłowniczej.

Kolejnym etapem będą pogadanki dla klas II szkól podstawowych. Na przełomie marca i kwietnia strażacy odwiedzą żorskie szkoły podstawowe gdzie zrealizują pogadankę na temat niskiej emisji i rozdysponują materiał edukacyjny specjalnie stworzony na te potrzeby – książeczkę autorstwa Aldony Dobrzyńskiej „Przygoda Ognika z Dymonem” pięknie zilustrowaną przez Darię Leśniak. Temat niskiej emisji jest w tym roku niejako powtórzony poprzez zorganizowany przez Żorskie Stowarzyszenie Edukacyjno – Kulturalne konkurs plastyczny dla dzieci. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w kwietniu br.

Zrealizowanie powyższych zamierzeń możliwe jest dzięki Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego w ramach realizacji Inicjatywy lokalnej mieszkańców „… o Żorskiej misji: Nie! Niskiej emisji…” w ramach projektu pt.: „Międzynarodowa współpraca czyli wspólnota samorządowa w innym wymiarze”. Koordynatorem projektu jest prezes Żorskiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego - Jadwiga Tabor.

info. MZ


Komentarze:
~gestskoczka (2015-03-27 16:29:46)

Akcja prawidłowa. A rezultaty?... będą takie same jak ciepłociąg na Stare Miasto. Nasze pieniądze poszły w błoto, i w przenośni i dosłownie. Choćbyście zrobili tysiąc komiksów, to ekonomia i tak wygra. Ludzie na osiedlach wystawiają na śmietnik stare meble z płyt pilśniowych nasączanych przy produkcji różną chemią, widać, jak podjeżdżają inni samochodami i te płyty zabierają, biorą to do palenia. Bardzo często widać idąc ul. Boryńską na Stare Miasto jak właściciele domków ze swoich kominów wypuszczają komiksy o ?Przygodach Ognika Dymona?. Ja, mieszkając w bloku nie mam prawa odłączyć kaloryferów i zastosować ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Dlaczego mieszkańcy tych rejonów miasta gdzie jest dostępne CO mają wybór, mogą ale nie muszą się przyłączyć? Wtopiliśmy tyle pieniędzy w błoto, wtopmy jeszcze więcej, a mieszkańcom którzy mają dostęp do CO damy darmowe ale obowiązkowe przyłącze.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"