Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 03 maja 2024 r.  Imieniny: Antoniny, Marii

O Żorach jakich nie znamy

24.02.2012
O Żorach jakich nie znamy

Zorganizowana w czwartek w Urzędzie Stanu Cywilnego prelekcja historyczna na temat: Żory pod panowaniem pruskim, to był jedynie przedsmak przygody, która towarzyszyć będzie czytelnikom książki, mającej ukazać się na wiosnę przyszłego roku.

Prelekcja przygotowana została przez Muzeum Miejskie na okoliczność 740. rocznicy nadania Żorom praw miejskich. O Żorach w czasach panowania Hohenzollernów, w latach 1742 – 1918, mówił przy pełnej sali ślubów prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - specjalista w dziedzinie historii nowożytnej Górnego Śląska, który przygotowuje wspomnianą wyżej publikację.

Okazuje się, że owych 170 lat historii nie tylko naszego miasta, ale i całego Górnego Śląska stanowi nie lada wyzwanie dla historyków badających ówczesne dzieje regionu. - Przełom XVIII i XIX wieku, to jeden z najsłabiej zbadanych okresów jeśli chodzi o historię Górnego Śląska – przyznał prof. Kaczmarek – ale bardzo znaczący. To właśnie w tym czasie Żory i inne śląskie miasta stały się miastami z prawdziwego zdarzenia, tzn. takimi, które spełniają współczesne nam wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać miasto. W miejsce domów drewnianych pojawiają się murowane. Tworzą się liczne organizacje społeczne. Rodzą się „obywatele” - równi w prawach bez względu na pochodzenie społeczne.

Profesor mówił też, powołując się na różne źródła historyczne m.in. o tym, jak postrzegali Ślązaków pruscy urzędnicy i jakim obciążeniem był dla żorzan fakt stacjonowania w mieście zwycięskich wojsk Fryderyka Wielkiego, które przetoczyły się przez Żory w czasie jednej z tzw. wojen śląskich w latach 1740 – 1742. Ilości zbóż, siana i innych dóbr materialnych, a także pieniędzy – ówczesnych florenów, które winni byli pruskiemu wojsku mieszkańcy Żor - gdyby je przeliczyć na euro i obecnie stosowane jednostki miar i wag – zrujnowałyby i dzisiaj niejeden budżet średniej wielkości miasta i byt niejednego gospodarstwa domowego.

Książka pt. „Żory w czasach Hohenzollernów” ukaże się nakładem Muzeum Miejskiego w zainicjowanym przed laty przez Towarzystwo Miłośników Miasta Żory cyklu „Pamiętam Żory”. jc

Zdjęcia: Renata Defort/Jacek Struczyk



© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"