Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Agnieszki, Czesława

Nasza Tożsamość. Realne eksponaty w wirtualnym świecie. Śląska komora

25.11.2016
Nasza Tożsamość. Realne eksponaty w wirtualnym świecie. Śląska komora

Dawniej w domach chłopskich w ciepłe noce w komorze nocowała młodzież, a zwłaszcza młode dziewczęta.

Niewielka przestrzeń ekspozycyjna narzuca przedstawienie kilku charakterystycznych pomieszczeń, takich jak komora, sień, piwnica czy spiżarnia, pełniących dawniej podobne funkcje, w jednej sali.

Zabieg ten pozwalają zastosować również uwarunkowania historyczno-architektoniczne. Ze względu na różnorodny charakter zabudowań miejskich trudno było jednoznacznie rozróżnić wszystkie te przestrzenie, przyporządkowując im odpowiedni charakter.

Komora to zazwyczaj małe i ciemne pomieszczenie, które pełniło na co dzień funkcje spiżarni, podręcznego warsztatu czy składu sprzętów kuchennych i domowych wykorzystywanych od czasu do czasu. Dawniej w domach chłopskich w ciepłe noce w komorze nocowała młodzież, a zwłaszcza młode dziewczęta. Tam też trzymano bieliznę oraz odzież.

W komorze, która pełni równocześnie funkcję sieni i spiżarni, znajdują się zespoły przedmiotów związane z uprawą zboża (kosa, sierp, cepy) i jego dalszą obróbką (kamienne żarna, plecione formy do chleba), wytwarzaniem masła (separator, maselnica), urządzenia związane z praniem i prasowaniem (tarki – szklana i blaszana, drewniana pralka i magiel) oraz z przygotowywaniem pożywienia (m.in. szatkownica do kapusty, maszyna do mielenia maku).
Zazwyczaj w pomieszczeniach gospodarczych, pomimo umiłowania Ślązaków do porządku, panował pozorny nieład, Rozmieszczenie poszczególnych obiektów czy narzędzi było z reguły przypadkowe i podporządkowane utylitarnemu charakterowi danego pomieszczenia.

Ze względu do duże nagromadzenie i różnorodność przedmiotów występujących w pomieszczeniach gospodarczych dokonano wyboru eksponatów, redukując ich ilość, a kryterium, którym się kierowano była ich atrakcyjność wizualna i charakter sentymentalny odbiorcy. Obiekty zostały podzielone na zespoły tematyczne, co uporządkowało przestrzeń ekspozycyjną pod kątem edukacyjnym.

300 eksponatów Muzeum Miejskiego w Żorach, które wchodzą w skład tworzącej się wystawy „Nasza Tożsamość”  zostało zdigitalizowanych, zaś ich cyfrowe wizerunki zostaną udostępnione przez internet do wirtualnego ogladania.

Akcja ta realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa 2016” przez żorską „Fundację Sztuka” we współpracy i partnerstwie z Muzeum Miejskim w Żorach. (tg)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"