Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Marii, Marzeny

Nasza Tożsamość. Realne eksponaty w wirtualnym świecie. Historia kolekcji

04.11.2016

Pierwszą kolekcję przedmiotów dotyczących historii Żor zebrał Zygmunt Laskowski. Po likwidacji Izby Muzealnej prowadzonej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Żory, część obiektów przekazano do Miejskiego Ośrodka Kultury z myślą o przyszłym muzeum. Wraz z utworzeniem Muzeum oddano do zwiedzania wystawę stałą Działu Historii i Kultury Regionu.


300 eksponatów Muzeum Miejskiego w Żorach, które wchodzą w skład tworzącej się wystawy „Nasza Tożsamość”  zostało zdigitalizowanych, zaś ich cyfrowe wizerunki zostaną udostepnione przez internet do wirtualnego ogladania.

Akcja ta realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa 2016” przez żorską „Fundację Sztuka” we współpracy i partnerstwie z Muzeum Miejskim w Żorach.

Cel projektu to digitalizacja a nastepnie upowszechnienie przez internet zbiorów działu Historii i Kultury  Regionu żorskiego muzeum. W świat cyfrowy przeniesiona zostanie wystawa stała „Nasza Tożsamość”.

Tworzenie kolekcji dotyczącej historii i kultury Żor nieodłącznie związane jest z kreowaniem w Żorach muzeum.
 
ZBIORY ZYGMUNTA LASKOWSKIEGO
Pierwszą kolekcję przedmiotów dotyczących historii Żor zebrał Zygmunt Laskowski (1901-1974). Pomagała mu w tym młodzież ówczesnego Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki. Zbiory zaprezentowane zostały po raz pierwszy mieszkańcom z okazji obchodów 700-lecia założenia miasta. Kolekcja obejmowała przedmioty codziennego użytku, widokówki, stare fotografie, sztandary, książki. Zbiory początkowo przechowywane były w liceum, a następnie kolejno w Miejskim Ośrodku Kultury, Urzędzie Miasta przy Rynku oraz w willi przy ul. Traugutta. Każda przeprowadzka powodowała zmniejszenie ilości eksponatów. Niestety z czasem kolekcja została rozproszona i częściowo zaginęła.
 
ZBIORY TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW MIASTA ŻORY
W czerwcu 1996 roku, Towarzystwo Miłośników Miasta Żory zadeklarowało przekazanie reszty swoich zbiorów do tworzącego się muzeum. Po likwidacji Izby Muzealnej prowadzonej przez Towarzystwo, w grudniu 1998 roku część obiektów przekazano do Miejskiego Ośrodka Kultury z myślą o przyszłym muzeum.

PIERWSZA EKSPOZYCJA STAŁA DZIAŁU HISTORII I KULTURY REGIONU
Wraz z utworzeniem Muzeum oddano do zwiedzania wystawę stałą Działu Historii i Kultury Regionu. Zgromadzono na niej eksponaty mówiące o przeszłości miasta, życiu codziennym jego mieszkańców, w tym zajęciach gospodarczych i zawodowych, a także o formach zagospodarowania czasu wolnego. Pokazano wyposażenie kuchni śląskiej z pierwszej połowy XX wieku, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia, stroje, mundur powstańczy, broń z okresu powstań śląskich i II wojny światowej. Interesująca była kolekcja żelazek oraz lamp używanych w górnictwie i  gospodarstwie rolnym.

Odrębny fragment wystawy przedstawiał średniowieczną ceramikę wykopaną w trakcie  prac ziemnych prowadzonych na ul. Garncarskiej w latach 1995-96, fragmenty drewnianego wodociągu dostarczającego  wodę do miasta, aż do XIX wieku. Zaprezentowano też kolekcję sztandarów miejskich z początku XX wieku i współczesnych oraz różnego rodzaju eksponaty obrazujące rozwój życia kulturalnego, społecznego, w tym patriotycznego zaangażowania żorzan w stowarzyszeniach: Towarzystwie Śpiewaczym „Feniks”, Katolickich Towarzystwach Polek, Oddziałach Młodzieży Powstańczej.

CHARAKTERYSTYKA KOLEKCJI
Tworząc od podstaw kolekcję muzealną zdawano sobie sprawę z trudności, jakie będą towarzyszyć pozyskiwaniu zbiorów. Poddano analizie, jakie możliwości zakupu niosą ze sobą giełdy staroci, antykwariaty, aukcje internetowe. Trudno było określić, jakie są możliwości pozyskania od osób indywidualnych. Zauważono, że najłatwiej – jeśli chodzi o historię miasta – będzie kolekcjonować pocztówki zarówno te stare, jak i ukazujące się współcześnie. Początki kolekcji pocztówek miejskich w muzeum sięgają końca roku 2001, kiedy to dokonano pierwszego zakupu dwóch pocztówek ze sklepu kolekcjonerskiego z Poznania. Były to pocztówki z początku XX wieku przedstawiające północną i wschodnią pierzeję rynku. Nadal należą one do najstarszych w kolekcji. Wówczas też podjęto decyzję o sukcesywnym powiększaniu zbiorów w oparciu o oferty ze sklepów kolekcjonerskich, a także osób prywatnych.
Na koniec 2014 roku zbiór muzealny liczył 121 pocztówek wydanych do roku 1945 i około 60 wydanych po roku 1945. (tg)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"