Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 03 maja 2024 r.  Imieniny: Antoniny, Marii

Nasza Tożsamość - edycja II. Ciąg dalszy cyfryzacji eksponatów żorskiego Muzeum

02.10.2017
Nasza Tożsamość - edycja II. Ciąg dalszy cyfryzacji eksponatów żorskiego Muzeum

W zeszłym roku Fundacja Sztuka we współpracy z Muzeum Miejskim realizowała oparty na realnej wystawie muzealnej, projekt digitalizacji zbiorów pod nazwą "Nasza tożsamość". Efekty pracy można oglądać dziś w formie cyfrowej nie tylko na stronie internetowej: naszatozsamosc.pl, ale również na ekranach umieszczonych w pomieszczeniach Muzeum. Teraz przystąpiono do kontynuacji projektu. Ruszyła II edycja programu.

Projekt "Nasza tożsamość" zakłada ukazanie i przybliżenie za pomocą posiadanych przez Muzeum eksponatów poczucia etnograficznej i kulturowej tożsamości mieszkańców Żor, od wieków identyfikujących się z obszarem i historią Górnego Śląska. Na koncepcji wystawy stałej Muzeum Miejskiego oparta została idea prezentacji wirtualnej pod tym samym tytułem. Pomysł zrodził się wskutek ograniczenia możliwości realnego udostępnienia muzealiów i polega na stworzeniu cyfrowych obrazów posiadanych obiektów celem rozszerzenia istniejących ekspozycji.

Podczas I edycji programu "Nasza Tożsamość" zostało zdigitalizowanych 300 eksponatów wchodzących w skład wystawy Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Miejskiego w Żorach, zaś ich cyfrowe obrazy zostały udostępnione przez internet w celu możliwości wirtualnego oglądania. Pierwszy etap zwieńczono i uzupełniono pięknie wydanym katalogiem "Nasza Tożsamość", zawierającym obszerny opis kolekcji i opatrzonym barwnymi, wielkowymiarowymi fotografiami ekspozycji zbiorów wykorzystanych do stworzenia wystawy.

W ramach ubiegłorocznej edycji, zdigitalizowano wystawę, na którą składa się sześć muzealnych ekspozycji przestrzennych: "Komora", "Kuchnia", "Nasze M-4", "Zwierciadło czasu", "Gabinet burmistrza" i "Szuflandia". W poszczególnych sektorach zobaczymy typowe dla każdej z nich meble, akcesoria, narzędzia, naczynia. Sfery te zostały uzupełnione o pokazy multimedialne i elektroniczne slajdy. W ostatniej części, zwanej Szuflandią (nazwa i idea tego pomieszczenia nawiązuje do kultowego filmu Juliusza Machulskiego z połowy lat 80. XX wieku – "Kingsajz"), przedstawione są eksponaty i zbiory, nietworzące zwartej tematycznie grupy, ale będące bardzo istotnymi elementami odnoszącymi się do historii i kultury naszego miasta. Znajdziemy tu obiekty związane z ważnymi dla Żor wydarzeniami, takimi jak: Marsz Śmierci, III Powstanie Śląskie czy II Wojna Światowa oraz dotyczące postaci zasłużonych dla rozwoju miasta. Niektóre szuflady celowo pozostały puste – przeznaczone są na depozyty od znanych osób. Tam mieszkańcy mogą przechować pamiątki rodzinne i przedmioty związane z historią Żor, które tworzyć będą wystawy czasowe. Struktura wystawy muzelnej pozwoliła na optymalne wykorzystanie jak największej liczby muzealiów, jakimi dysponuje żorska instytucja.

Założeniem drugiego etapu przedsięwzięcia jest rozszerzenie wystawy o kolejne eksponaty, stanowiące cenną wartość dokumentacyjną, które uzupełnią zainicjowane wcześniej tematy. Procesowi digitalizacji poddanych zostanie kolejnych ponad 300 eksponatów, należących do zbiorów Działu Historii i Kultury Regionu. Rozbudowana zostanie głównie Szuflandia. Digitalizacja zakłada kontynuację i rozwinięcie wątków poruszanych w pierwszej edycji i obejmie takie zespoły muzealiów, jak: pocztówki (ok. 130 szt.), zdjęcia (przede wszystkich przedstawiające koszary II Dywizjonu 23. Pułku Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego – ok. 25 szt.), archiwalia (dokumentacje urzędowe i sądowe, mapy, rachunki – ok. 50 szt.) oraz banknoty zastępcze (ok. 130 szt.). Zbiory te tworzą swoisty komentarz na temat tożsamości Żor i ich mieszkańców na przestrzeni wieków.

Akcja realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura cyfrowa" przez żorską Fundację "Sztuka" we współpracy i partnerstwie Muzeum Miejskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)

Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"