Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 09 maja 2024 r.  Imieniny: Grzegorza, Katarzyny

Muzyczna kontemplacja przed Wielkanocą

02.04.2009
Muzyczna kontemplacja przed Wielkanocą

Zwycięzcą VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej został Chór Mieszany Katedry Wawelskiej pod dyrygenturą Andrzeja Korzeniowskiego. Dyrektor organizacyjny konkursu, Ewa Adamczyk-Ścibik, przyznaje, że poziom tegorocznej edycji był dużo wyższy, niż w poprzednich latach. Laureaci otrzymali nagrodę “Grand Prix” w postaci Statuetki Piety autorstwa Alojzego Błędowskiego.

I miejsce zajął Chór Mieszany “Ad Dei Gloriam” z Czeskiego Cieszyna, II miejsce wywalczył Sanktuaryjny Chór Mieszany z Tuchowa, a na III miejscu ex equo uplasowały się: Chór Żeński z Tarnowa oraz Schola Ad Templum Sancti Jacobi z Brzeska. Śpiewaków z Brzeska wyróżniono także za najlepiej wykonaną pieśń pokutną.Nagrodę specjalną za ogólne wrażenia artystyczne wręczono Chórowi ,,Soli Deo’’ z Warszawy, a nagrodę dla najlepszego dyrygenta otrzymał Andrzej Korzeniowski. Ponadto jury wyróżniło: Chór mieszany ,,Cantate’’ działający przy w Chorzowie, Chór ,,Largo Cantabile’’ z Katowic, Chór Parafii Św. Cecyli z Otmętu, Chór Cantores Familiae działający w Piekarach Śląskich oraz Chór Męski Parafii św. Jerzego z Cieszyna.

 

Pani Ewa, pomysłodawczyni przedsięwzięcia zdradza, że przed sześcioma laty zorganizowanie konkursu po raz pierwszy nie było łatwe - Teraz przy realizacji przeglądu jest coraz mniej problemów. Nabieramy doświadczenia, a sponsorzy pomagają chętniej. Konkurs jest już popularny i ludzie widzą, że warto w niego inwestować – cieszy się organizatorka. Na co dzień prowadzi chór “Gloria” przy parafii św. św. Filipa i Jakuba oraz pracuje w Szkole Muzycznej przy ul. Dworcowej. Zapytana o trudności, z jakimi spotyka się przy organizacji Przeglądu, przyznaje – Największym moim wrogiem jest czas. Bardzo mi go brakuje. Na szczęście wspiera mnie mój mąż i chórzyści “Glorii”, którzy szczególnie w ostatnim etapie przygotowań znacznie mi pomagają.

 

Pierwszy konkurs rozstrzygany był na stopniu wojewódzkim. Okazało się, że pomysł jest trafiony i sprawdzi się na dłuższą metę. Planowano organizować Przegląd co dwa lata, ze względu na długi okres przygotowań, który trwa pół roku. Jednak po I edycji w wypowiedzi telewizyjnej zastępca prezydenta Daniel Wawrzyczek stwierdził, że przedsięwzięcie powinno przekształcić się w cykliczny, coroczny konkurs. Pomysł podchwycił ks. Arcybiskup Damian Zimoń. Dziś Ogólnopolski Przegląd jest popularny też za granicą. Udziałem w nim zainteresowani są szczególnie nasi wschodni i południowi sąsiedzi, więc niewykluczone, że już wkrótce konkurs zyska miano międzynarodowego – Jeśli tylko będą możliwości finansowe, związane z zapewnieniem transportu i bazy noclegowej, do rywalizacji stawać będą mogły chóry zagraniczne. Wtedy wystarczy tylko zmienić nazwę Przeglądu – wyjaśnia Ewa Adamczyk-Ścibik. Przegląd ma wymiar ekumeniczny, przeznaczony jest dla wszystkich wyznań chrześicjańskich i jest jedynym tego typu przedsięwzięciem o tematyce pokutnej i pasyjnej w kraju.

Ze względu na ograniczony czas (konkurs trwa jeden dzień) oraz limit środków finansowych, do udziału w Przeglądzie kwalifikuje się maksymalnie 25 grup – decyduje kolejność zgłoszeń. Każdy chór musi liczyć co najmniej 21 osób. Najważniejszym warunkiem uczestnictwa jest przynależność do parafii lub ośrodka duszpasterskiego. Musi to być również zespół amatorski – zawodowe nie są brane pod uwagę. Do zgłoszenia dołączane są notki o dyrygencie i osiągnięciach chóru – Dajemy szansę wszystkim. Jeśli grupa jakiejś parafii śpiewa dobrze, ale na przykład ze względu na krótką działalność nie może pochwalić się żadnymi tytułami, bez problemu może wystąpić w Przeglądzie – zapewnia organizatorka.Konkurs odbywa się zawsze tydzień przed Niedzielą Palmową. Zgłoszenia trzeba przesyłać dużo wcześniej – w tym roku zapisy kończyły się 5 lutego. - Potem na realizatorów czekał ponad miesiąc ciężkiej pracy.

W VI edycji udział wzięło 19 chórów katolickich i ewangelicko-augsburskich z całego kraju. Najdłuższą drogę przebyli chórzyści z Chełmna, Białej Podlaski, Włodawy, Kalisza, Poznania i Czeskiego Cieszyna. Zmagania uczestników oceniali: przewodniczący jury ks. dr Wiesław Hudek, Prof. dr hab. Mirosława Knapik, mgr Zofia Mańka-Błaszczyk, dr Joanna Glenc i dr hab. Bogusława Orzechowska. Cały skład sędziowski był zgodny co do tego, że poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki – Większość grup było bardzo dobrych – mówi pani Ewa – obrady jury trwały dłużej, niż zazwyczaj. Oprócz głównych zwycięzców, wyróżniliśmy dodatkowo pięć chórów. Przy ocenie brane są takie kryteria, jak intonacja, emisja głosu, dykcja, dynamika i ogólne wrażenia artystyczne.

Chętnych do wystąpienia w Przeglądzie Chórów Kościelnych z roku na rok przybywa, a i wśród okolicznych mieszkańców jest on znany – Przesłuchania grup trwają od rana do późnego popołudnia i cały czas kościół p. w. św. św. Filipa i Jakuba jest zapełniony. Proboszcz, ks. Prałat Stanisław Gańczorz stwierdził, że ludzie ci kontemplują okres postu poprzez muzykę pasyjną i pokutną. Jest to pewien rodzaj rekolekcji. W organizację przedsięwzięcia zaangażowanych jest sporo osób – Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do jego realizacji – podkreśla pani Ewa i zaprasza na przyszłoroczny konkurs, który będzie miał miejsce 20 marca. Patrycja Cieślak

Patronat medialny Przeglądu: GAZETA ŻORSKA i portal www.zory24.pl

 

Sponsorzy:

Euromot, Mokate, Auchan Żory, Bank Spółdzielczy Żory, Cukiernia – Jerzy Król - Boguszowice, Piekarnictwo- Cukiernictwo- Magdalena Witoszek, Piekarnie - Emilia Kristof, Sklep z herbatą – Janina Jaworudzka, Mirosław i Bożena Klimosz spółka zo.o Żory, Infograf, Straż Pożarna w Żorach, ZHP – hufiec Żory, Euro-Mix Żory

Podziękowania dla instytucji i osób pomagających w organizacji Przeglądu:

Prezydent Miasta Żory – Waldemar Socha, Ks. Prałat Stanisław Gańczorz, Gimnazjum nr 2, Chór “Gloria”, Ruch “Światło-Życie”, Chór “Pasja”, Komenda Policji w Żorach, harcerze z hufca ZHP, Straż Pożarna w Żorach, Krzysztof Ścibik, Bernadeta Mikołajec, Jolanta Wieczorek, Łukasz Kojzar, Maria Kaczmarczyk, Paweł Marczak, Janusz Janik, Marcin Kot, Agnieszka Ścibik, Maria Majcher, Małgorzata Kulosa, Urszula Szymala, Salomea Gryman, Maria Motyka, Krystyna Słupik, Gabriela Blaut, Dorota Kiełkowska, Ewa Klos, Małgorzata Piekarczyk, Stefania Kionka, Halina Zniszczoł, Bernadeta Szymura, Ewa Urbanek, Krystyna Spychała, Zofia Lempart, Katarzyna Niedziela, Karol Par, Mateusz Czylok, Anna Czerwińska, Łukasz Marczak, Jakub Lepich, Monika Guściora, Adam Sroczyński, Paulina Miguła, Dawid Brzoska, Hanna Krusberska, Joanna Pustelnik, Patrycja Szczypka, Hanna Wita, Mariusz Mazur, Anna Jarco, Klaudia Harat, Patrycja Dastig, Stanisława Jakubczyk, Donata Pniewska, Roman Orszulik, Piotr Kamycki, Piotr Spychała, Angelika Moik, Klaudia Jadwiszczyk, Zofia Tomecka, Sebastian Derner, Andrzej Banaś.

 


Komentarze:
~Halina (2009-06-22 07:04:24)

O Bradzo mi sie podobało !

~Dzien dobry (2012-01-19 20:47:07)

Dzień dobry.
Nazywam się Alex i mieszkam w Rosji, Togliatti. Moja prośba o użytkownik może się wydawać dziwne, ale poprosić o pomoc. Chcę znaleYć Dziewczyna z Polska, Warszawa. Jego nazwa jest Ewa Adamczyk. Jego vozvrast 42-44. Trzydzieści lat temu mieszkała na ulicy Âgel?on?ska. Możemy mieć korespondował z jej w szkole. Jest to taki wniosek dziwne ze mnie. Jeśli masz trudności, Pomóż mi ją odnaleźć lub wskazują, gdzie szukać?
W odniesieniu do Aleksy Aleksandrowicz Rumiancew Lonza.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"