Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Wtorek, 21 maja 2019 r.  Imieniny: Jana, Wiktora

Muzeum Miejskie zaprasza na wystawę: Foto Szczepański. Sztuka dawnej fotografii, i wernisaż 28 lutego o 18.30. Wstęp wolny

27.02.2019

Bez telefonów komórkowych, bez cyfrowego makijażu i programu graficznego. Za to z drewnianym aparatem, wywoływaczem, utrwalaczem i pulpitem z ołówkami i pędzlami. Wszystko w czerni i bieli. Tak jeszcze całkiem niedawno wyglądała praca fotografa. Katarzyna (1927-2008) i Władysław (1922-1981) Szczepańscy przez ponad 30 lat fotografowali mieszkańców Żor w ich najważniejszych chwilach. Uwieczniali też odradzające się po wojnie miasto.

Zapraszamy na wyjątkową wystawę, na której zobaczyć będzie można „dawnych” żorzan i fotograficzne atelier Szczepańskich z dawnych lat. To studium zwyczajów związanych z fotografowaniem i zachowań fotografowanych w – wówczas niecodziennym – otoczeniu, jakim było fotograficzne atelier. Bywają radośni, onieśmieleni, zadowoleni i bardzo poważni. To też świetna dokumentacja mody z lat 50. do 80. – ślubnych kapeluszy, męskich butów na koturnie czy much w grochy.

Dodatkowo wystawa ilustruje proces „produkcji” zdjęć od kuchni – od przygotowania negatywu do wykonania pozytywu, czyli zdjęcia z uwzględnieniem niezbędnego retuszu, mogącego wywołać dziś uśmiech u przyzwyczajonego do „upiększających” aplikacji współczesnego pokolenia.

Firma Foto Szczepański rozpoczęła działalność w 1949 roku i przez kolejne dziesiątki lat uwieczniała żorzan podczas ślubów i wesel, chrztów, roczków, komunii. Przez pierwszą dekadę zakład działał przy ulicy Armii Czerwonej 8 (dzisiejsza ulica Szeroka). Katarzyna i Władysław Szczepańscy zbudowali w tym czasie dom na gruzach żorskiego Rynku. Był to pierwszy budynek w powojennej zabudowie Rynku i od 1959 roku, to tam zaczęli mieszkać i pracować. Do dziś w tym miejscu mieści się zakład fotograficzny, prowadzony przez kolejne pokolenia rodziny.

Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały wykonane z negatywów powstałych w Foto Szczepański, z tego atelier pochodzą też eksponaty – dawne oprzyrządowanie i sprzęt fotograficzny. Plakat wystawy przygotowała, tworząca w Warszawie i Berlinie, kolażystka – Marta Janik.

Kuratorami wystawy są Jacek Struczyk, kierujący Działem Historii i Kultury Regionu Muzeum w Żorach i dr Michalina Szczepańska, wnuczka Katarzyny i Władysława Szczepańskich.

Wernisaż odbędzie się 28 lutego, początek: godz. 18.30, wstęp wolny.

Info. MM

 

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"