Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 20 maja 2018 r.  Imieniny: Aleksandra

Kożdy mo swojigo ptoka!

15.10.2009
Kożdy mo swojigo ptoka!

„Kożdy mo swojigo ptoka” – to temat przewodni jesiennej edycji projektu edukacyjnego „Tradycje śląskie perełką w Europie”, który przygotowały nauczycielki Zespołu Szkół nr 5 w Żorach.

W projekt zaangażowane były panie: Urszula Budniok, Anna Badura, Janina Dudek, Aneta Kieryk, Sylwia Laska i Jolanta Przebierała. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu i pomocy Prezydenta Waldemara Sochy, Wydziału Edukacji w Żorach, radnej Jadwigi Kempny, Rady Dzielnicy Rój oraz dr Róży Cichy – Jania.

 

 

Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa oraz podtrzymanie i propagowanie kultury, gwary, obrzędów i zwyczajów śląskich. Miejscem realizacji uczyniłyśmy ponownie miejscową Izbę Regionalną „Stodoła na Gadziokach”, której właścicielką jest właśnie pani
dr Róża Cichy-Jania.

 

 

W ramach jesiennej edycji projektu zajęcia odbywały się w dniach 5 i 6 października. Na spotkanie z uczniami zaprosiłyśmy tym razem miejscowych artystów, którzy z wielką pasją opowiadali o swoich zainteresowaniach, a także zaprezentowali szereg niezwykle ciekawych prac.

 

 

W „Stodole na Gadziokach” gościłyśmy malarkę - Marię Winiarską, rzeźbiarza – Henryka Foksa oraz hafciarkę – Eugenię Mura. Pani Winiarska w swoich pracach wykorzystuje różne techniki (malarstwo olejne, akrylowe, pastele, rysunek), ale specjalizuje się w malarstwie sakralnym. Jej obrazy zdobią kościoły w Polsce i za granicą, m.in. w Watykanie. Swoje prace prezentuje na wystawach krajowych i międzynarodowych.

 

 

Pan Henryk już od ponad 30 lat zajmuje się rzeźbieniem w różnych materiałach. Najczęściej jest to węgiel, ale rzeźbi też w drewnie i kamieniu. W zimie natomiast tworzy w śniegu. Jego dzieła można spotkać w galeriach na całym świecie, m.in. w Watykanie czy Pekinie. Pani Eugenia w swojej pracy wykorzystuje haft pełny, angielski, a także richelieu. Jej prace można znaleźć w wielu domach, kościołach, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Swoje umiejętności przekazywała na różnych kursach organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich.

 

 

Zajęcia z uczniami prowadzone były techniką warsztatową. Zaproszeni goście zaprezentowali swoje prace, a później uczniowie pod okiem fachowców mogli spróbować swoich sił w wybranej dziedzinie. Dzieci wykonywały kartki świąteczne, malowały na tkaninie, haftowały obrazki ściegiem krzyżykowym. Mogły również zakosztować trudnej pracy rzeźbiarza, wykonując prace w mydle. Wszyscy byli niezwykle podekscytowani i z zapałem wykonywali swoje dzieła, które na zakończenie projektu będą zaprezentowane na kiermaszu, z którego dochód przeznaczymy na pomoc ciężko chorej dziewczynce ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Rogoźnej. info: SP 5 (ok)

 

 

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2018 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"