Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 26 listopada 2020 r.  Imieniny: Konrada, Sylwestra

Konkursy Prezydenta rozwiązane

23.10.2009

Znamy zwycięzców konkursów „Żory w obiektywie” i “Żorskie Opowieści”. Spotkanie jury odbyło się 20 października.

Prace nadesłane na konkurs fotograficzny oceniał Prezydent Waldemar Socha, członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików – Maria Śliwa i Marek Jan Karaś, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu - Bożena Dąbrowska, Aneta Płóciennik z Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miasta i Justyna Steczkowska, wokalistka i autorka programu „W obiektywie Justyny Steczkowskiej”. Kryterium oceny stanowiła kompozycja, pomysł i subiektywne wrażenia artystyczne. - Chcieliśmy, aby żorzanie w magiczny sposób pokazali na fotografiach zwykłe miejsca. Wyróżnione pace mają w sobie malarskość – podkreśla Aneta Płóciennik.
39 autorów nadesłało łącznie 137 zdjęć. I miejsce przyznano Andrzejowi Kameli z Żor, za „Zabytkowy pałacyk w Baranowicach”. W zwycięskim ujęciu fotograficznym, jurorów zaintrygowało przedstawienie pałacu w bajkowym świetle i bardzo dobra kompozycja. II miejsce zajęli ex aequo Monika Majka z Wodzisławia Śląskiego za „Stary cmentarz katolicki” i Robert Biernat z Żor, autor zdjęcia „Widok z mojego okna – mgła”. - Zdjęcie pana Roberta jest oryginalne i oniryczne - mówi Aneta Płóciennik. III miejsce przyznano Dawidowi Kamińskiemu z Wodzisławia Śląskiego za „Pałac przy ulicy Zamkowej”. Jury wyróżniło też cykl fotografii „Perspektywa” Łukasza Bogacza i zdjęcie „Rosną nam Orliki” Krzysztofa Kozłowskiego. Obaj autorzy są żorzanami.

 


W skład jury konkursu literackiego wchodził Prezydent Waldemar Socha, pisarz Andrzej Pilipiuk, pedagog i reżyser grupy teatralnej „Fanaberia” - Ewa Wodniak, Bożena Dąbrowska i Aneta Płóciennik. Prace oceniali pod względem języka, pomysłu, kompozycji i artyzmu. Na konkurs nadeszło 35 opowiadań o zróżnicowanej formie. Wśród nich znalazły się eseje, bajki, kryminały i fantastyka. Swe prace nadesłali żorzanie w różnym wieku – od nastolatków po emerytów. - Cieszymy się, że mieszkańcy piszą o mieście. Dzięki temu wiemy, jak postrzegają Żory – zaznacza Aneta Płóciennik.
I miejsce zajęła Elżbieta Maria Grymel. Jej „Córka kata”, to dojrzałe, stylizowane i rozwinięte opowiadanie-legenda o nieszczęśliwej miłości. Autorka uwzględniła w nim wszystkie ważne dla żorzan miejsca. Na II miejscu znalazło się „Domostwo, czyli powrót do rodzinnego miasta” autorstwa Joanny Polok, które Andrzej Pilipiuk opisał jako "garść wrażeń zapisanych poetyckim językiem". III miejsce przyznano Pawłowi Szulikowi za opowieść „Maks”. Dodatkowo wyróżniono pracę Hanny Polak-Zając pt. „W sieci czasów”. Akcja tego opowiadania kryminalno-fantastycznego, którego bohaterka przemieszcza się w czasie, toczy się głównie w scenerii baranowickiego parku.
Zwycięzcy konkursów dostaną nagrody rzeczowe – za I miejsce nagroda o wartości do 1500 zł, za II miejsce – do 1000 zł, za III miejsce – do 700 zł, wyróżnienia – do 500 zł. Wszyscy laureaci konkursu fotograficznego otrzymają ponadto specjalne nagrody „Gazety Żorskiej” i portalu zory24.pl, w postaci albumów fotograficznych. pc

 

Zdjęcia nagrodzone w konkursie "Żory w obiektywie":

I miejsce: Andrzej Kamela - "Zabytkowy pałacyk w Baranowicach"

 

 

II miejsce ex aequo: Monika Majka - "Stary cmentarz katolicki"

 

 

II miejsce ex aequo: Robert Biernat - "Widok z mojego okna - mgła"

 

 

III miejsce: Dawid Kamiński - "Pałac przy ulicy Zamkowej"

 

 

 

 

 

wyróżnienie: Łukasz Bogacz - cykl zdjęć "Perspektywa"

 

 

wyróżnienie: Krzysztof Kozłowski - "Rosną nam Orliki"


Komentarze:
~wwdwd (2009-10-23 17:53:45)

powiem tyle że zdjęcia które zajęły I i III miejsce powinny raczej brać udział w konkursie pt. "przeróbki w photoshopie" niz w konkursie fotograficznym....

~amator (2009-10-23 19:41:02)

jak poprzednik za dużo Psa w tych zdjęciach
zdjęcia robione fishem podobają się :))

~Ktoś (2009-10-23 22:59:41)

Widzę, że zdjęcia Łukasza Bogacza są ładne, ale poszedł na łatwizne i zastosował " efekt rybiego oka ".

~RK (2009-10-23 23:23:45)

Fakt jak przerobione w Psie, to trochę
wstyd, że nie potrafią inaczej.
Rybie oko? No cóż :(

~Kaśś ;) (2009-10-24 09:04:37)

A mi się podobają, w photoshopie, czy nie, mieli pomysł i wyszedł genialny.
Mi w tym roku nie wyszło, ale już mam pomysły na przyszły. ;)

~pro (2009-10-24 10:11:51)

Nie powiedziałbym, że Łukasz Bogacz poszedł na łatwiznę. Na łatwiznę idą raczej Ci, którzy nie kombinują w żaden sposób z kadrem. U niego jest "fiszaj", ciekawe rozmieszczenie poszczególnych elementów w kadrze. Po prostu nietypowo pokazane. Zdjęcia są czyste i ciekawe. Ale to jest kwestia gustu, a o gustach nie rozmawiajmy...

~miks (2009-10-24 21:11:20)

niestety okazuje się że obróbki zdjęć wzięły górę,ten konkurs to wielka pomyłka

~chicadii (2009-10-26 08:58:32)

Zapraszam do zapoznania się z moim zgłoszeniem na konkurs, bo nie chcę żeby zdjęcia umarły :) http://www.photoactive.chicadii.com/
Wpis z 26 października 09
Gratulacje dla zwycięzców!

~Kotan (2009-10-26 10:12:34)

Widzę ze sami znawcy się wypowiadają. Dziś nie da się zrobić dobrego zdjęcia bez puszczenia go przez PSa bądź CameraRaw.
Sam robię zdjęcia Nikonem D700 i takie prosto z aparatu nie nadają się do publikacji. W końcu po to ktoś wymyślił format flików RAW, żeby można było poprawić niedoskonałości puszki?

~Nikoś (2009-10-26 10:21:32)

a ja mam D3x

~hiena cmentarna (2009-10-26 17:53:16)

Przepis na sukces to zdjęcie cmentarza przy kościele św. filipa i jakuba. Proponuję, żeby w przyszłym roku wysyłać tylko zdjęcia żorskich cmentarzy i budynków w stanie rozkładu. Gratulacje dla jurorów za otwarty umysł. Moim zdaniem wyróżnione zdjęcia są lepsze od tych, które zajmują główne miejsca na podium.

A czy zostaną opublikowane wszystkie zdjęcia, które brały udział w konkursie?

~Kasztelan (2009-10-26 19:06:15)

I znowu, jak w zeszłym roku oczojebność górą.. Niestety pare efekciarskich przeróbek i już jury (Steczkowska w jury? przecież to pomyłka...) leci na tandetę.. Trudno.. Ja już sobie odpuściłem ten konkurs.
III miejsce.. Pojechał obróbką,a śmieci z kadru nie wysprzątał.. ulotka, papierki..wstyd.
Kotan.. Mam pytanie, jakie niedoskonałości aparatu naprawia obróbka na fotce z II miejsca? RAW każdy używa, ale nie po to by tak "zepsuć" zdjęcia...Fajne są te nocne z rybiego oka, fajnie wykorzystane możliwości szkła.

~AK (2009-10-27 09:33:47)

Trochę błędnie rozszyfrowano moje zdjęcie(I miejsce), bo PS-a tam co kot napłakał.Mroźny poranek(stąd to lekkie zamglenie).Światło wschodzącego słońca(stąd te kolory).Filtr szary połówkowy typu Cokin.Jedynie lekko podkręcona winieta.To gdzie te wszystkie filtry PS-a?Pozdrawiam wszystkich wysokich lotów znawców warsztau fotograficznego.

~~n (2009-11-27 00:01:25)

"Wyróżnione pace mają w sobie malarskość ? podkreśla Aneta Płóciennik" - no comments ;))

~Bergman (2010-02-06 00:18:27)

Od kiedy słońce wschodzi na południui? Bo to południowa ściana pałacu jest.

~pokiso (2010-03-04 14:01:55)

czepiacie się szczegółów miało być zdjęcie ciekawe.....Chcieliśmy, aby żorzanie w magiczny sposób pokazali na fotografiach zwykłe miejsca. ...więc dlatego PS i wszyscy kombinowali jak umieli ,czy można się wstydzić tych fotek ?,nie myśle ze sa fajne....

~czikita (2010-11-25 14:24:32)

zdjęcia z II"Stary cmentarz katolicki" i III miejsca jakby tego samego autora hmmm....


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2020 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"