Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Marii, Marzeny

Komunikat Prezydenta Miasta Żory do przedsiębiorców

20.03.2020
Komunikat Prezydenta Miasta Żory do przedsiębiorców

W związku z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego i ustanowieniem czasowego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, pralni, banków i placówek finansowych, podjąłem decyzję, która ma na celu wsparcie naszych lokalnych przedsiębiorców.

Informuję, że przedsiębiorcy najmujący lub użytkujący lokale użytkowe zarządzane przez Zarząd Budynków Miejskich w Żorach i miejskie instytucje, którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej zostaną zwolnieni z opłaty czynszowej w okresie jej nieprowadzenia. Natomiast ci z przedsiębiorców, którzy znacznie ograniczyli działalność otrzymają ulgę na podstawie złożonego wniosku i zawartego w nim uzasadnienia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Uchwale Nr 410/XXXIV/17 Rady Miasta Żory w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilno-prawny.

Przypominam także, iż zgodnie z ordynacją podatkową możliwe są ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Organ podatkowy w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć i rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetkami od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa. W przypadku gminy dotyczy to podatku od nieruchomości.

Dodam także, że wszyscy przedsiębiorcy, w tej trudnej dla nich sytuacji, mogą zawiesić działalność z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą. Aby zawieszenie było skuteczne, musi trwać co najmniej 30 dni. Działalność można zawiesić bezterminowo. Data rozpoczęcia zawieszenia działalności gospodarczej wskazana we wniosku może być datą wcześniejszą lub późniejszą niż data złożenia samego dokumentu. To znaczy, że nie trzeba składać wizyty w urzędzie w okresie zagrożenia epidemicznego - ważne, aby data zawieszenia była zgodna ze stanem faktycznym. Obecnie działalność można zawiesić za pośrednictwem strony CEIDG, posiadając profil zaufany lub podpis elektroniczny. Wniosek można przesłać również pocztą tradycyjną lub umieścić w skrzynce podawczej w urzędzie. Szczegółowe informację na temat zawieszenia działalności gospodarczej dostępne są na stronie biznes.gov.pl.

Dnia 17 marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że istnieje możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba będzie wypełnić wniosek. W dokumencie zawarte będzie wyjaśnienie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak stan zagrożenia epidemicznego wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności.

Źródło: UM



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"