Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 17 lipca 2019 r.  Imieniny: Bogdana, Jadwigi

Jubileusz AF 13. Pięć lat dobrych zdjęć

21.03.2019

Stowarzyszenie AF13 ma już za sobą 5 lat działalności. Ogólnopolska Grupa Twórcza AF13 powstała od narodzenia się pomysłu, poprzez jego dopracowywanie i wdrażanie w życie, od redagowania Statutu Stowarzyszenia, planowania, wytyczania rodzaju oraz sposobu działalności aż do pozyskania znaczenia, popularności i rozpoznawalności grupy.

Te pięć lat to 15 spotkań plenerowych tj.: w Złotym Potoku koło Częstochowy, Janowie Podlaskim, Bukowinie Tatrzańskiej, Kleszczowie, Kwidzynie, Grudziądzu, Sromowcach Niżnych koło Krościenka, Karpaczu, Ostromecku koło Bydgoszczy, Zwierzyńcu, Nysie oraz w Bochni.

Przez 5 lat zaprezentowała 25 wystaw fotograficznych całej Grupy AF13. Początkowo były to wystawy poplenerowe, po zrealizowanych warsztatach fotograficznych oraz wystawy przeglądowe wszystkich członków grupy w różnych miastach Polski. Od 2017 roku rozpoczęła cykl wystaw tematycznych. Do tej pory prezentowane były: „Człowiek”, „Portret Nieoczywisty”, „AF13 Kolorowo”, „Współistnienie” oraz „Śladami Historii”.

Sukces Stowarzyszenia to sukcesy poszczególnych członków grupy, ale i samego AF13. Do nich zaliczamy przede wszystkim przyjęcie AF13 w poczet członków zbiorowych Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Ogromnym sukcesem jest uhonorowanie pięciorga fotografików medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918-2018). Członkowie Grupy AF13 zdobywają wiele medali, dyplomów i wyróżnień w kraju i za granicą biorąc udział w międzynarodowych konkursach fotograficznych, publikują też swoje prace w prasie, w biuletynach fotograficznych oraz na stronach internetowych.

Fotograficy stowarzyszenia pracują na jego rzecz i godnie reprezentują grupę. To właśnie dzięki nim AF13 zawdzięcza to co zbudowała, bo stowarzyszenie to ludzie, to twórcy, to fotograficy, to przede wszystkim przyjaciele. Efekty pięciu pierwszych lat działalności Stowarzyszenia AF13 pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość i mieć nadzieję na kolejne sukcesy.

Fotografia to światło, sztuka, pasja, to ludzie, którzy pokochali ten rodzaj przekazu społecznego. Ludzie, którzy mimo wielu trudności, dzięki swojemu zapałowi spotykają się w fotograficznym gronie na plenerach w otoczeniu natury, na wystawach i konkursach, by rozwijać i pogłębiać swoją miłość do fotografii. Nie inaczej jest z członkami AF13. Członkowie Grupy wielokrotnie spotykali się na ogólnopolskich plenerach, warsztatach i wystawach fotograficznych, po których w ich sercach powoli rodził się plan stworzenia czegoś wyjątkowego, czegoś co połączy ich na dłużej niż dźwięk migawek ich aparatów. W marcu 2014 roku trzynaście osób zdecydowało by ten pomysł wcielić w życie. Skutkiem tej decyzji było powstanie Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej ART FOKUS 13, miało to miejsce 4 kwietnia 2014 roku w Kleszczowie, w województwie łódzkim.

AF13 to grupa fotografów i fotografików z różnych zakątków Polski, to artyści zrzeszeni w znacznej części w Stowarzyszeniu Twórców FOTOKLUB Rzeczypospolitej Polskiej oraz w wielu innych stowarzyszeniach fotograficznych. AF13 jako stowarzyszenie jest także członkiem zbiorowym Fotoklubu RP.

AF13 to pasjonaci fotografii, którzy tworzą, ale każdy z nich idzie inną Jej drogą taką, którą czuje i jest jej wyśmienitym użytkownikiem. Każda z tych dróg krzyżuje się i łączy w AF13, w wyjątkowej grupie ludzi i przyjaciół. Członkowie grupy chcą swoją obecnością i twórczością ukazywać świat i jego oblicza w inny niecodzienny sposób. Starają się tworzyć coś co nie jest martwą kopią natury, lecz coś co żyje i zapada w ludzkiej pamięci, wywiera wpływ na innych, pragną by na ich fotografiach czas się zatrzymał, a ich fotografie choć na chwilę zatrzymały widza.

Wśród członków AF13 nie brakuje specjalistów od krajobrazu, architektury, portretu, reportażu, aktu, grafiki, zdjęć sportowych, przyrody i fotografii makro. Nie boją się wyzwań i powierzanych zadań mogących w jakikolwiek sposób zgłębiać i popularyzować piękno przyrody, krajobrazu, kultury, obyczajów a także piękno ludzkiego ciała.

Działalność fotograficzna AF13 to również szkolenia młodzieży na warsztatach fotografii, które mają pomóc młodemu pokoleniu wejść w świat artystyczny. Na swoich plenerach w wielu miejscach naszego kraju, w których goszczą oferują mieszkańcom nieodpłatne warsztaty, prezentacje teoretyczne i praktyczne z zakresu znajomości i możliwości sprzętu fotograficznego.

W swej 5-letniej działalności AF13 współpracowało z kilkoma firmami branży fotograficznej, między innymi z firmą Vanguard będącą jednym z liderów w produkcji sprzętu fotograficznego na świecie, firmą Sony producentem aparatów i sprzętu fotograficznego, a także z firmami Leica oraz Hasselblad.

Skład Stowarzyszenia co jakiś czas ulega zmianom gdyż jesteśmy grupą otwartą, ale trzon, założenia i cele pozostają takie same od momentu powstania grupy. Przekrój działalności Stowarzyszenia w obrazowy sposób przekazuje strona internetowa www.af13.pl., od momentu powstania grupy do dnia dzisiejszego, prezentując całą historię AF13.

Źródło: rk

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"