Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 03 maja 2024 r.  Imieniny: Antoniny, Marii

Japonia oczami obcego

06.10.2010
Japonia oczami obcego

Do 30 października w biblotece na os. Pawlikowskiego można oglądać wystawę "Perspektywa Gaijin, czyli Perspektywa obcego".

Fotografie Artura Góry: czarno-białe, syntetyczne symbole tradycji, nowoczesności, codziennego życia, pokazują nam zupełnie inny niezrozumiały, ale jakże fascynujący dalekowschodni świat. Kraj, który na zgromadzonych 40 fotografiach pokazuje oczami gaijin – cudzoziemca, przybysz o innej mentalności, innej wrażliwości, który zazwyczaj nie potrafi dostrzec tego co tak naprawdę w tym świecie się liczy. Wyłapując orientalizmy, zdarzenia i fragmenty rzeczywistości buduje swój przesiąknięty stereotypami obraz, który kusi bądź zniechęca, wabi bądź odrzuca – jak i sama Japonia.


„Pierwsze skojarzenie, jakie wzbudziła we mnie Japonia, to dżungla. Świat kompletnie niezrozumiały, pełen zgiełku, nieprzetartych ścieżek. Od razu poczułem się jak ryba w wodzie – świat, który wymaga od mnie maksymalnej koncentracji, intuicji i zmobilizowania wszystkich sił, aby przetrwać i się nie zagubić. Najprostsze czynności stanowiły wyzwanie: jak odróżnić butelkę zawierającą ocet od tej zawierającej olej, w jaki sposób błyskawicznie rozpoznać autobus, do którego chce się wsiąść. Co krok zagadka i wyzwanie. Zaskakujący wydawał mi się fakt, iż rzeczy oczywiste tu przestają nimi być. Japonia to kraj, który albo się pokocha albo znienawidzi, kraj, obok którego nie przechodzi się obojętnie”.

Zapraszamy na stronę internetową autora www.artgora.com


O autorach wystawy:


Artur Góra z wykształcenia jest chemikiem (kataliza i chemia teoretyczna) i biologiem (biologia molekularna). Jest pracownikiem Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Był stypendystą rządu japońskiego w National Institute of Advanced Sciences and Technology Tohoku w Sendai. Z pasji podróżnik i fotograf. Fotografią zainteresował się w 1999. W latach 2001-2004 należał do krakowskiej grupy fotograficznej „OKNO” . Perspektywa gaijin to pierwsza jego indywidualna wystawa. Efekt 9-miesięcznego pobytu w Japonii na przełomie 2002-2003 oraz ponad dwuletniego 2004-2006.
Wystawie towarzyszą teksty o Japonii pisane w Japonii autorstwa Sylwii Sowy.
Sylwia Sowa z wykształcenia romanistka i politolog. Od kilku lat jej praca związana jest z fotografią. Jest członkiem Stowarzyszenia Teatralnego N5018 E1846 w Zabrzu. Autorzy projektu „Perspektywa gaijin” poznali się wirtualnie dzięki fotografii. Wymieniane początkowo informacje o konkursach fotograficznych zarysowały się tylko prologiem w dialogu o świecie oraz między innymi dwóch przeciwstawnych kulturach : francuskiej i japońskiej. Dialog trwa do tej pory i jak ewolucja jest niekierunkowy. Wzajemne inspiracje i przenikanie różnych punktów widzenia widoczne są zarówno w fotografiach jak i tekstach.. Ich fotografie i teksty o Japonii były publikowane w miesięcznikach: „Poznaj Świat” i „Voyage”. Obecnie oboje przygotowują wielojęzyczny album o Japonii. info: MBP (pc-s)



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"