Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 19 stycznia 2020 r.  Imieniny: Henryka, Mariusza
Mobilna i stacjonarna myjnia parowa w Żorach

Jak przygotować dobry CV i list motywacyjny

Zdobycie pracy może nam ułatwić dobrze napisany „Życiorys zawodowy” czyli CV, i „List motywacyjny”. To w pewnym sensie reklama naszej osoby, a nie jedynie proste formularze do wypełnienia. Przygotowanie CV i listu motywacyjnego nie jest łatwe, nie wszyscy są copywriterami czy mistrzami pióra. Oto kilka zasad, trzymanie się ich ułatwi przygotowanie dobrego CV i listu.

Istotne jest, aby dokumenty te zawierały wszystko to co jest ważne dla potencjalnego pracodawcy. Nie bez znaczenia jest również forma tych dokumentów – wszak „jak cię widzą tak cię piszą”. Jednak najważniejsze jest to, aby czytający nasze pisma wiedział, że zależy nam na tej pracy.

Na początek przeanalizujmy nasze umiejętności i osiągnięcia. Przygotujmy pełną listę ukończonych szkół, kursów, szkoleń, itp. wraz z datami ich ukończenia. Przypomnijmy sobie każdy przedmiot, każdy ukończony kurs i odpowiedzmy na pytanie: co dzięki niemu potrafimy. Wypiszmy to w postaci listy umiejętności.

Zastanówmy się również, czy dzięki naszemu hobby lub w związku z obowiązkami, które wykonujemy w życiu codziennym, nabyliśmy jakieś dodatkowe umiejętności. Na przykład pielęgnowanie ogrodu, czy sprawna jazda samochodem – jeżeli codziennie odwozimy dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne. Spiszmy te umiejętności w postaci listy.

Właśnie stworzyliśmy bazę, która nam pomoże przygotować spersonalizowane CV na różne stanowiska.

Warto również przez chwilę zastanowić się, co tak naprawdę chcemy robić, jakiej pracy szukamy? To pytanie powinny zadać sobie przede wszystkim osoby, które właśnie zostały zwolnione lub szukają zajęcia po dłuższej przerwie. Czy wypisując listę naszych umiejętności napotkaliśmy taką, którą chcielibyśmy wykorzystać w naszej nowej pracy zawodowej? Co nas naprawdę „kręci”? Może warto ugruntować tę umiejętność na kursie czy w szkole zawodowej dla dorosłych?

Gdy wiemy już, w jakim charakterze chcemy pracować, szukamy ofert. Zaglądamy do internetu, istnieje w nim wiele dobrych serwisów oferujących pracę – na przykład www.aplikuj.pl. Rozglądamy się w naszym bezpośrednim otoczeniu, może gdzieś blisko ma siedzibę interesujący nas pracodawca? Nawet jeżeli obecnie nie szuka pracowników, to wyślijmy do niego nasze CW – może wkrótce będzie ich szukał. Do naszej dyspozycji są również Rejonowe Urzędy Pracy.

Po wybraniu ofert pracy powinniśmy je dokładnie przeanalizować i odpowiedzieć sobie na pytanie,  czego tak naprawdę oczekuje od nas pracodawca? Wypiszmy to w punktach. Teraz porównajmy nowo utworzoną listę z naszymi listami umiejętności i kompetencji. Zaznaczmy te, które odpowiadają wprost na oczekiwania pracodawcy.

Czasami warto wymienić również inne nasze umiejętności, o ile podkreślają cechy, które mogą być przydatne w naszej nowej pracy. Pamiętajmy, że obecnie pracodawcy oprócz fachowej wiedzy, wymagają od kandydatów elastyczności, cenią sobie pracowników pozytywnie nastawionych do życia, lojalnych, uczciwych, efektywnych, obowiązkowych i systematycznych.

Przygotujmy odpowiednie CV. Nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. W sieci można znaleźć wiele wzorów, dostępne są kreatory CV. Wiemy również co chcemy do niego wpisać – mamy przecież przygotowaną listę naszych kompetencji i umiejętności. Ważna rzecz – nie przekraczajmy formatu kartki A4, użyjmy czytelnej czcionki i postarajmy się o odpowiednią formę, czyli wygląd naszego CV.

CV powinno zawierać:

Dane osobowe i zdjęcie, podsumowanie tego co zawrzemy w dalszej części (2, 3 zdania, w których napiszmy dlaczego to my jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko), doświadczenie zawodowe (wykaz firm, w których pracowaliśmy, wraz ze stanowiskiem, obowiązkami i sukcesami). Następnie wykształcenie, umiejętności (wraz z informacjami na temat kursów i znajomości języków obcych), zainteresowania. Na końcu powinna się znaleźć klauzula o ochronie danych osobowych.

Jeżeli pracodawca wymaga listu motywacyjnego koniecznie go przygotujmy. Powinien wizualnie komponować się z CV i nie przekraczać jednej strony A4. List motywacyjny uzupełnia CV.

Elementy konieczne listu motywacyjnego:

Do kogo kierujemy list (prezes firmy, kierownik działu). Zwrot grzecznościowy (Szanowny Panie, Szanowna Pani). Informacja o tym, na jakie stanowisko aplikujemy. Uzasadnienie chęci pracy na danym stanowisku i w danej firmie, wraz z argumentami, które za tym przemawiają. Korzyści jakie odniesie firma, jeżeli zatrudni właśnie nas. W zakończeniu listu wyrażamy nadzieję na dalszy ciąg kontaktów. Zwrot grzecznościowy (Z poważaniem, Z wyrazami szacunku), własnoręczny podpis. Na samym końcu – klauzula o ochronie danych osobowych.

Info. apl.

 

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2020 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"