Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Jarosława, Marka

IV Kongres Afrykanistów Polskich. Wystawy towarzyszące

23.11.2015
IV Kongres Afrykanistów Polskich. Wystawy towarzyszące

Współczesna architektura w krajobrazie Namibii, MIRABILIA AFRYKAŃSKIE z kolekcji Schlothauer-Wilhelm, Prof. Zbigniew Dmochowski – badacz architektury wernakularnej Nigerii. Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na  wystawy czasowe od 26 listopada. W środę o godz. 11.30 odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa dr. Lucjana Buchalika i Gustava Wilhelma.

Współczesna architektura w krajobrazie Namibii

Autorzy: architekci Anna i Jakub Sachse

Wystawa prezentuje materiał fotograficzny zebrany podczas badań terenowych prowadzonych w latach 2013-2014 w południowej Afryce. Przedstawia niezwykłe krajobrazy Namibii (i RPA), w które harmonijnie została wpisana współczesna architektura m.in. centrów informacji turystycznej, punktów widokowych, lodge, czy miejsc kempinowych. Wystawa ta została zorganizowana dzięki uprzejmości i pomocy Muzeum Miejskiego w Żorach

 

MIRABILIA AFRYKAŃSKIE z kolekcji Schlothauer-Wilhelm

Wernisaż: 26.11.2015, godz. 11.30

Autor: dr Lucjan Buchalik, Gustav Wilhelm

Wystawa prezentuje wybrane obiekty z bogatego zbioru artefaktów etnograficznych niemieckich  kolekcjonerów Gustava Wilhelma i jego żony Birgit Schlothauer. Źródłem kolekcji, składającej się obecnie z ponad 500 obiektów, były dwie przypadkowo nabyte maski zakupione w Nigerii.

Poznani tam Holendrzy,  kupowali od miejscowych dużo masek. Namówili mnie żebym też kupił dwie. Miały być bardzo cenne, stare… Po powrocie do kraju, gdy pokazałem je specjalistom, okazało się, że to współczesne podróbki dla turystów, nawet nie z Nigerii, tylko z Mali, czy Burkina Faso… [Gustav Wilhelm]

Większość kolekcji pochodzi z terenów byłej Afryki Francuskiej. Początkowo kupowali niezwiązane ze sobą obiekty różnych kultur, różnych wierzeń i ludów. Sytuacja zmieniła się, gdy weszli w posiadanie dużej kolekcji obiektów religii Vodoun z Beninu, które zakupili już we Francji. Od tej pory państwo Wilhelm – Schlothauer zaczęli uzupełniać swą kolekcję przede wszystkim o obiekty związane z religią Vodoun, które stały się wyznacznikiem ich kolekcji, uważanej za jedną z najbardziej reprezentatywnych w Europie.

 

Prof. Zbigniew Dmochowski – badacz architektury wernakularnej Nigerii

Autorzy: dr hab. inż. arch., prof. PG Maria Jolanta Sołtysik i dr inż. arch. Bartosz Macikowski

Wystawa prezentuje postać profesora Zbigniewa Dmochowskiego (1906-1982) – wybitnego historyka architektury polskiej i afrykańskiej, wykładowcy Polish School of Architecture w Liverpoolu, Polish University College w Londynie, Ahmadu Bello University w Zaria w Nigerii i Politechniki Gdańskiej – który swą aktywność badawczą od roku 1958 całkowicie poświęcił dokumentowniu architekutry Nigerii. Ten bogaty dorobek, stanowi dziś cenne źródło wiedzy o tradycji budownictwa afrykańskiego. 

Rola tradycji w globalizującym się świecie staje się kluczowym punktem dyskusji o kierunkach rozwoju architektury, w tym architektury Afryki przeżywającej właśnie okres dynamicznego rozwoju. Odkrywanie i ochrona tożsamości społeczności lokalnych, ochrona rodzimego krajobrazu była m.in. tematem ubiegłorocznego Kongres UIA w Durbanie, co dobitnie podkreśla istotę tego zagadnienia. 

Wystawa pokazuje w dużym skrócie wagę spuścizny naukowej profesora Zbigniewa Dmochowskiego, nie tylko jako ważnego dokumentu historii architektury, ale też jako źródła inspiracji i wiedzy o tym jak budować nowe oblicze środowiska zbudowanego Afryki w zgodzie krajobrazem i tradycją społeczności lokalnych.

info. Muzeum Miejskie w Żorach



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"