Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 09 maja 2024 r.  Imieniny: Grzegorza, Katarzyny

Godnie żyć

22.04.2009
Godnie żyć

Podczas Dnia Godności, 30 kwietnia, alternatywną muzykę zagrają zespoły Biff, Tabu i Black Orange. Tego dnia czeka nas wiele atrakcji – spektakl teatralny, pokazy grupy antyterrorystycznej czy prezentacja Harleyów. Cel przedsięwzięcia jest szczytny – manifestacja praw osób niepełnosprawnych intelektualnie.

- Nie każdy pamięta, że godność jest przypisana każdemu człowiekowi z racji urodzenia. Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy te same prawa. Nie zapominajmy, że możemy pomóc, wyciągając do niepełnosprawnych osób rękę – przypomina Tomasz Tomiak, kierownik Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego (OREW).


Dzień Godności z Niepełnosprawnością Intelektualną jest ogólnoeuropejskim przedsięwzięciem. Po raz pierwszy zorganizowano go we Francji. W Polsce obchodzony jest w wielu miastach, w przybliżonym czasie. W tym roku w naszym mieście będziemy się solidaryzować w walce o prawa i godne życie chorych po raz jedenasty.


Różnorodność występów ma przyciągnąć uwagę ludzi – Staramy się organizować Dzień Godności hucznie. Chcemy, by impreza miała jak największy oddźwięk – mówi pan Tomiak. Przyznaje, że pomimo pozytywnych zmian mentalności społeczeństwa, do dziś panuje lęk przed osobami upośledzonymi umysłowo. - Impreza kierowana jest głównie do licealistów i studentów. Świadomość młodych ludzi można jeszcze ukształtować i uczulić na problemy niepełnosprawnych – wyjaśnia pan Tomasz. Podkreśla, że idea całego projektu jest słuszna – Chcemy pokazać, że niepełnosprawni żyją wśród nas. Społeczeństwo nie zawsze wywiązuje się ze swej roli akceptacji i pomocy. Dlatego tak bardzo zależy nam na popularności Dnia Godności.


Dobór występujących zespołów nie jest przypadkowy. W programie udział biorą grupy alternatywne, tworzące ambitną muzykę z przekazem. - Utwory reprezentowane przez te zespoły niosą przesłanie, mają natchnąć do refleksji. Zazwyczaj formacje, które występują podczas Dnia Godności, grają reggae lub pozytywny rock – mówi opiekun OREWu. Prezes PROGRESU, Grzegorz Granek, dodaje – Idea przedsięwzięcia przekazywana jest poprzez najbardziej rozrywkową formułę, jaką byliśmy w stanie zaproponować. Oprócz występów artystycznych, przedstawiane są również w tym dniu obrazy i rękodzieła autorstwa osób niepełnosprawnych intelektualnie. Tradycyjny stał się już happening “Obrazy na mury”. W tym roku twóczość malarska zawiśnie przy ul. Garncarskiej. Skąd pomysł na taki rodzaj prezentacji? - Chcemy dotrzeć do mieszkańców jak najbliżej. Dzięki zamieszczaniu dzieł na murach, nie muszą oni wychodzić do galerii, ponieważ udostępniamy im ją tuż za progiem. Bliżej się nie da... - tłumaczy pan Tomasz. Co roku twórczość niepełnosprawnych osób cieszy się sporym zainteresowaniem.


A jak na całą sprawę zapatrują się wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej i OREWu? - Te osoby bardzo się cieszą, że mogą wystąpić i zaprezentować swoją twórczość. To niezwykle utalentowani ludzie – zapewnia pan Granek – Tego dnia czują się dowartościowani. Mówi się o ich problemach, przez co wiedzą, że są ważni. To również święto ich rodzin.


Organizatorzy zauważają, że zmienia się podejście do sprawy osób z upośledzeniem umysłowym - Gdy osiem lat temu wychodziliśmy z moimi wychowankami na spacer, przechodnie się za nami oglądali. Od 5-6 lat, widzimy ogromną zmianę. Nikt już nie reaguje niemiło na widok chorych osób. Mentalnością zbliżamy się do innych krajów europejskich – mówi pan Tomiak. Dodaje, że wciąż istnieją nierozwiązane problemy – Osoby te chciałyby się realizować, ale po 25. roku życia nie mają żadnych perspektyw. Jedynym miejscem rozwoju są Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dzień Godności jest po to, żeby zostali zauważeni.


Przedsięwzięcie jest imprezą niezależną. Finansowane jest ze źródeł Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno – Wychowawczego, Zespołu Szkół Specjalnych im Matki Teresy z Kalkuty, Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Progres i Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. - Pragniemy podziękować Urzędowi Miasta i Prezydentowi za objęcie patronatu, udostępnienie Rynku, nagłośnienia i oświetlenia – zaznacza Tomasz Tomiak - wiele zawdzięczamy również Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i pani Augustynie Paszenda-Kapa, która pomogła nam finansowo, przedsiębiorstwu Kennametal, drukarni Oldprint i innym firmom oraz wszystkim osobom dobrej woli, którzy nas wsparli. Patrycja Cieślak

 

XI Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych:

 

14.00 – 14.45 Msza Św. w kościele Św. Stanisława
14.45 – 15.15 Przemarsz na rynek (korowód + orkiestra)
15.15 – 15.30 Uroczyste otwarcie
15.30 – 15.50 Spektakl teatralny uczestników warsztatów
15.50 – 16.10 Występ zespołu muzycznego „Crescendo”
16.10 – 16.40 Występ zespołu muzycznego SAX
16.40 – 17.00 Występ zespołu terapeutów i wychowanków „Dobry Projekt”
17.00 – 18.00 Występ zespołu „Black Orange”
18.00 – 20.00 Występ zespołu „Biff”
20.00 – 22.00 Występ zespołu „Tabu”

 

Występom będą towarzyszyć: gry i zabawy sportowe, turniej ringo, loteria, kantyna, kiermasz, występy klaunów, zjeżdżalnia, malowanie, pokaz antyterrorystów, drogówki oraz harlejowców.

 

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"