Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 28 marca 2024 r.  Imieniny: Anieli, Jana

Galeria StrefArt zaprasza na ,,Sztukę odtwarzania" Małgorzaty Leszczewskiej-Włodarskiej

17.10.2016

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza do Galerii StrefArt na wystawę "Sztuka odtwarzania" oraz  Małgorzaty Leszczewskiej-Włodarskiej, do zrewitalizowanego wnętrza Willi Haeringa w Żorach przy ul. Muzealnej 1 – siedziby KSSE Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej.

W eleganckich domach widuje się kopie poszukiwanych zabytkowych grafik, które w oryginale zachowały się w jednym lub kilku egzemplarzach. Małgorzata Leszczewska-Włodarska, w technice akwaforty odtwarza je i jak malarz kopista przenosi na płótno każdy szczegół oryginału, tak ona wszystkie szczegóły grafiki powtarza na pokrytej werniksem miedzianej płycie. Jej prace prezentowane były m.in. na wystawie we Florencji. Sławę przyniosły jej kopie grafik Brunona Schulza oraz bajecznie kolorowe panoramy miast.

O Małgorzacie Leszczewskiej-Włodarskiej, pisarz i malarz Henryk Waniek napisał, że „ ...dzieli się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem w odnajdywaniu i ocalaniu dorobku dawnej grafiki regionalnej, w upowszechnianiu jej, a nawet rekonstruowaniu egzemplarzy rzadkich, zniszczonych lub zaginionych. Nie potrafię tego określić inaczej jak trudem ocalania prawdy zachowanej w dawnym dziele artystycznym”.

Graficzka i rysowniczka, urodziła się w Katowicach. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatka m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi w VII Ogólnopolskim Konkursie Otwartym na Grafikę – Łódź. Od 1980 roku prowadzi wraz z mężem autorską pracownię graficzną współpracującą z różnorodnymi instytucjami muzealnymi w zakresie dostępu do wartościowej ikonografii. Jej wieloletnia działalność zaowocowała wydaniem w technikach akwaforty, miękkiego werniksu, akwareli, stu odtworzeń tematów historycznych, w tym teki: „Xięga Bałwochwalcza” Brunona Schulza, cyklu tematycznego: Krajobraz Śląska w XIX wieku, dawnych widoków miast, m.in. Katowic i Pszczyny oraz innych pojedynczych tematów związanych z historią i kulturą Polski.



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"