Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 lipca 2018 r.  Imieniny: Magdaleny, Marii

Fide et Amore. Dzisiaj wyjątkowy koncert chóru z Poznania

06.10.2017

Niezwykłe wydarzenie czeka nas w piątek 6 października. W ramach Festiwalu Fide et Amore, w kościele świętych Ap. Filipa i Jakuba wystąpi Poznański Chór Katedralny. Chór, którego zaczątki sięgają wiele lat wstecz (1881), został wskrzeszony w 1960 roku. Od tamtej pory kontynuuje świetną tradycję śpiewu kościelnego przy katedrze w Poznaniu - świątyni, która pamięta początki państwowości i tworzenia się chrześcijaństwa w naszym kraju.

- Kilkudziesięcioosobowy zespół chłopięcy, śpiewający na światowym poziomie, to wielkie wydarzenie w Żorach - podkreśla Irena Maćkowiak, koordynator festiwalu z ramienia MOK.

Podekscytowany przyjazdem gości z Poznania jest także ks. dr Wiesław Hudek, dyrektor artystyczny Fide et Amore. Ksiądz jako pierwszy podejmie gości po ich przyjeździe do Żor. Będą oni nocować u nas 2 dni, w piątek czekają ich próby w hotelu i kościele, a w sobotę prawdopodobnie zwiedzą choć trochę nasze miasto.

Warto dodać, że na koncercie zjawią się ważni goście, patroni honorowi festiwalu, m.in. ks. prof. Robert Tyrała, prezydent Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

Zapraszamy serdecznie na koncert 6.10 o g. 19:00, gdyż niezapomniane wrażenia artystyczne są naprawdę zagwarantowane.

Info. MOK

Poznański Chór Katedralny

Pod kierunkiem ks. Szymona Daszkiewicza, Poznański Chór Katedralny odbył kilkanaście kolejnych tournee, odwiedzając Anglię, Austrię, Belgię, Danię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, Szkocję, Szwajcarię Ukrainę i Włochy. Z wszystkich przywoził bardzo pochlebne recenzje, do wielu miejsc był i jest zapraszany ponownie. Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Szymona Daszkiewicza uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach Chórów Chłopięcych w Poznaniu, Częstochowie, Nantes, Amiens i Rzymie. W tym czasie dokonał też nagrań dwunastu płyt CD, zrealizował kilka programów telewizyjnych i radiowych. Ma w swoim dorobku premiery światowe współczesnych kompozycji: "Mass of the Angels" Charlsa Williama Heimermanna i "Requiem a Roma" Glorii Bruni, które miały miejsce w Rzymie w roku 2000 oraz "Messe zu Ehren des Heiligen Vaters Papst Johannes Paul II" Geralda Spitznera której prawykonanie światowe odbyło się w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu 22 maja 2005 r. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi i ich dyrygentami z Opola, Hamburga i Haarlem. Jest współorganizatorem i uczestnikiem cyklu koncertowego "Musica Sacra". Od marcu 1992 r., jest członkiem założycielem Polskiej Federacji "Pueri Cantores", dla której w 2003 roku zorganizował III Krajowy Kongres "Pueri Cantores", gromadząc w Poznaniu blisko tysiąc młodych śpiewaków z całej Polski i liczne grono gości z zagranicy. Od 2002 jest członkiem Związku Chórów Kościelnych "Caecilianum", którego prezesem jest dyrygent, ks. Szymon Daszkiewicz. . W roku 1997 Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Wielkopolski, wyróżnił ks. Szymona Daszkiewicza Srebrną Odznaką Honorową za zasługi w pracy społecznej Związku. Wojewoda poznański uhonorował działalność księdza, przyznając mu medal "Ad perpetuam rei memoriam", za zasługi w rozwoju chóralistyki poznańskiej i propagowanie polskiej kultury muzycznej. Ks. Szymon Daszkiewicz w Archidiecezji pełni funkcję przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Muzyki KościelnejW roku 2000 Ojciec Święty Jan Paweł II, przychylając się do prośby Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Juliusza Paetza, nadał księdzu dyrygentowi zaszczytny tytuł Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. We wrześniu 2001 roku, Federacja Chórów Unii Europejskiej, uznając wszechstronność Chóru i zdolność do harmonijnego łączenia tradycji ze współczesnością i przyszłością, przyznała Poznańskiemu Chórowi Katedralnemu dwa zaszczytne i znaczące tytuły: "Chóru Historycznego" i "Chóru Unii Europejskiej".

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2018 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"