Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 09 maja 2024 r.  Imieniny: Grzegorza, Katarzyny

Faceci do zadań specjalnych

21.05.2009

Niejeden młody chłopiec marzy o tym, by stać się w przyszłości twardym mężczyzną i łapać groźnych przestępców. Coraz rzadziej idolami stają się postaci z komiksów – wypierane przez wyszkolonych, ubranych w kominiarki bohaterów, których obowiązkowo pokazuje się w każdym filmie akcji. Nie jest jednak prostą sprawą zostać antyterrorystą. Do żorskiej Grupy Szybkiego Reagowania dostają się tylko najlepsi!

Wyspecjalizowaną komórkę Komendy Policji utworzono w 2002 roku, nadając jej początkowo nazwę „Grupa Realizacyjna”. Powstała ona dzięki staraniom asp. Adama K. oraz asp. Mariusza Ł., którzy do dziś dowodzą Grupą. Pan Adam pracuje w policji 17 lat i oprócz wspomnianej funkcji wykonuje szereg innych obowiąków, jako ceniony za profesjonalizm funkcjonariusz Wydziału Prewencji. Jego zastępca to również zasłużony policjant.

 

Grupę Szybkiego Reagowania tworzy dziesięciu, wyróżniających się sprawnością policjantów. Mówiąc o sobie unikają określenia „antyterroryści” – Jesteśmy nieetatową komórką – tłumaczy pan Adam. – Większość z nas to funkcjonariusze Wydziału Prewencji, którzy dodatkowo biorą udział w akcjach o zwiększonym stopniu zagrożenia. Antyterroryści są z kolei osobną grupą zawodową, nie pełniącą innych obowiązków, szkoloną tylko do zadań specjalnych. Wyposażenie członka GSR jest inne, niż pozostałych funkcjonariuszy. Ma on do dyspozycji nowoczesną broń, pistolet maszynowy i broń długą, przeznaczoną do poskramiania pseudokibiców. Oprócz tego, każdy policjant GSR posiada inne specjalistyczne środki taktyczne niezbędne w tej profesji i oczywiście kominiarkę, która jest znakiem rozpoznawczym tego typu jednostek. Czy to wystarczające oprzyrządowanie? – Sprzęt jest znakomity – mówi dowódca Grupy. – Jednak zdajemy sobie sprawę, że przestęcy również posługują się coraz nowszymi środkami, a metody ich działania zmieniają się wraz z duchem czasu. Dlatego dbamy o to, aby nasze wyposażenie i umiejętności sprostały dzisiejszym potrzebom.

 

Grupa posiada w Komendzie Wojewódzkiej swego Koordynatora, który ją nadzoruje, organizuje szkolenia i powołuje do uczestnictwa w akcjach na większą skalę. GSR-y patrolują miasto w dniach i godzinach o największym stopniu przestępczości. Podejmują interwencje o podwyższonym ryzyku zagrożenia zdrowia lub życia, zdobywając znaczące wyniki. Od początku istnienia grupa przyczyniła się do zwiększenia ilości zatrzymań sprawców na gorącym uczynku przestępstwa. Odsetek ten w skali Komendy Miejskiej Policji w Żorach stale rośnie. Funkcjonariusze z Grupy Szybkiego Reagowania tylko w I kwartale 2009 roku nałożyli mandaty na kwotę 14 900 zł i ujawnili 189 wykroczeń. Ich zadaniem jest zatrzymywanie niebezpiecznych przestępców, posiadających broń, prowadzenie pościgów, wspieranie patroli na terenie Żor i poza miastem czy zabezpieczanie imprez masowych. Grupa wraz z innymi jednostkami jest powoływana do obsługi meczów. Zajmuje się ochroną świadków, zagrożonych pozbawieniem życia i udziela pomocy Wydziałowi Kryminalnemu podczas operacji. – Jedną z pierwszych akcji było zatrzymanie w Pszczynie ochroniarza domu publicznego, który wywiózł dziewczyny do Warszawy – wspomina pan Adam.

 

Żorska komórka do zadań specjalnych organizuje wiele pokazów. Jej członkowie prezentowali już swoje umiejętności w Katowicach, Chorzowie, Rybniku i w Szkole Policji w Piotrowicach. Ostatnio ich wyczyny mogliśmy podziwiać podczas obchodów Dnia Godności, gdzie zainscenizowali pościg za przestępcami oraz udaremnienie odbicia niebezpiecznego więźnia.
Patrycja Cieślak

 

W jakich akcjach brali udział funkcjonariusze? Jakie są warunki przyjęcia do GSR-ów? Czy do Grupy mogą należeć kobiety? CZYTAJ WIĘCEJ W NAJNOWSZYM, SZÓSTYM NUMERZE GAZETY ŻORSKIEJ!

 


Komentarze:
~żorzanin (2009-05-24 04:00:47)

ładny pokaz był, widziałem, to są prawdziwi profesjonaliśc


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"