Niedziela, 05 maja 2024 r.  Imieniny: Ireny, Waldemara

Ewa Swoboda dwukrotną Mistrzynią Polski

03.10.2012

Trzy medale zdobyli lekkoatleci UKS Czwórka Żory na Mistrzostwach Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce, w miniony weekend w Słubicach. W zawodach brali udział lekkoatleci w wieku 14 i 15 lat. W każdej konkurencji startowało 20 najlepszych zawodników w Polsce.

Dwa złote medale – w biegu na 100 i 300 metrów i zarazem dwa tytuły Mistrzyni Polski zdobyła multimedalistka żorskiej ”Czwórki” Ewa Swoboda. Do Słubic przyjechała jako zdecydowana faworytka, ponieważ legitymowała się najlepszymi wynikami w Polsce na obu dystansach. W pierwszym dniu Mistrzostw Ewa startowała na swoim koronnym dystansie 100 metrów. Już w eliminacjach pokazała, że jest doskonale przygotowana. Zwyciężyła wynikiem 12,24 s.

Bieg finałowy był pokazem sprinterskich umiejętności młodej Żorzanki i pewnym zwycięstwem wynikiem 12,02 s. Druga na mecie zawodniczka osiągnęła czas 12,48 s.

W drugim dniu Mistrzostw Ewa zmierzyła się z dystansem 300 metrów. I tym razem nie dała szansy swoim rywalkom i zdobyła drugi złoty medal wynikiem 40,03 s. Na zakończenie Mistrzostw Ewa otrzymała Puchar z rąk prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – dr Jerzego Skuchy – dla najlepszej zawodniczki Mistrzostw Polski Młodzików.

Ewa Swoboda jest niekwestionowaną królową sprintu w kategorii młodziczek. Na swoich koronnych dystansach 60 i 100 metrów - przez dwa lata wygrała wszystkie biegi na imprezach rangi mistrzowskiej. Jest halową rekordzistką Polski w biegu na 60 metrów (7,71 s). Jako pierwsza młodziczka w historii lekkiej atletyki przebiegła 100 metrów poniżej 12 sekund, ustanawiając genialny rekord Polski – 11,97 s. W przyszłym roku Ewa przechodzi do kategorii „juniorka”.

Podczas Mistrzostw ogromną niespodziankę sprawił inny utalentowany zawodnik Czwórki Żory, Grzegorz Biernat, który zdobył brązowy medal w biegu na 300 metrów. Grzegorz przyjechał do Słubic z szóstym wynikiem, który nie pozwalał mu na start w serii z zawodnikami z najlepszymi wynikami. Młody Żorzanin wiedział, że po doskonałym starcie tydzień wcześniej w Bielsku i rekordach życiowych na 100 (11,72 s) i 200 metrów (23,32 s) powinien przekroczyć barierę 37 sekund w biegu na 300 metrów. Grzegorz postawił wszystko na jedna kartę. Pobiegł znakomicie i wygrał swoją serię z nowym rekordem życiowym 36,63 s. Tylko dwóch zawodników z „najszybszej” serii uzyskało lepsze wyniki.
Grzegorz jest halowym Mistrzem Śląska Młodzików w biegu na 600 metrów. Na letnich Mistrzostwach zdobył złoty medal w biegu na 300 metrów i podobnie jak Ewa Swoboda – w przyszłym roku będzie juniorem.
Trenerką obu medalistów jest Iwona Krupa.

Warto dodać, że Ewa i Grzegorz są uczniami klasy trzeciej Gimnazjum nr 4.

Na zdjęciach: 1. Ewa Swoboda z trenerką na podium (100 m), 2. E. Swoboda - meta (300 m), 3. Dekoracja Najlepszej Zawodniczki Mistrzostw (pierwsza z lewej), 4. Piotr Biernat - bieg po brąz, 5. P. Biernat na podium (pierwszy zawodnik z prawej).

Info. i zdj.: UKS Czwórka Żory