Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 03 maja 2024 r.  Imieniny: Antoniny, Marii

Dziki Zachód już za rok

04.11.2010

W sali Urzędu Stanu Cywilnego została wczoraj podpisana umowa z wykonawcą projektu miasteczka westernowego Twinpigs. Prace nad budową centrum atrakcji w klimacie Dzikiego Zachodu potrwają rok.

Przetarg na budowę obiektu wygrał Zakład Remontowo-Budowlany „Murdza”. Umowę z Zygmuntem Murdzą podpisał Bartłomiej Płonka - Prezes Zarządu Spółki „Nowe Miasto”. Ponieważ miasteczko jest przedsięwzięciem komercyjnym, to właśnie Spółka, a nie miasto Żory, będzie zarządzać Twinpigs. „Nowe Miasto” wydzierżawi budynki prywatnym inwestorom. - Chcemy stworzyć warunki dla rozwoju i prowadzenia działalności przez przedsiębiorców – wyjaśniał Bartłomiej Płonka. Skąd pomysł na klimat z westernu? - Chodziło o to, by tamtejsze atrakcje przyciągnęły mieszkańców i przyjezdnych. To sceneria, która, myślę, spodoba się – tłumaczył prezydent Waldemar Socha. - Projekt jest świetny. Jeszcze w tym miesiącu na teren mają wjechać maszyny budowlane. Prace potrwają do końca października przyszłego roku i jeśli do tego czasu znajdą się inwestorzy zainteresowani prowadzeniem działalności w budynkach Twinpigs, miasteczko zostanie otwarte niedługo potem. - Kadra, którą przyślemy, jest młoda, ale doświadczona – zapewniał Zygmunt Murdza. - Myślę, że spotkamy się za rok w tak samo dobrych nastrojach.


Miasteczko stanie między DK-81 a ul. Leśną, na obszarze ponad trzech hektarów. Łącznie zbudowanych zostanie 14 budynków, a wśród nich restauracje – meksykańska i irlandzka, hotel, biuro szeryfa, bank, apteka, poczta, cukiernia oraz sklepy. Budynki będą położone wzdłuż 150-metrowej drogi, prowadzącej do westernowego saloonu. Panowie będą mogli zgolić zarost i ostrzyc się u golibrody, a panie zrelaksować w hotelowym spa lub saunie. Na czas oddania się rozrywkom, rodzice będą mogli zostawić dzieci w Westernlandii, gdzie pociechy m.in. obejrzą bajki z Dzikim Zachodem w tle. To właśnie dla dzieci przewidzianych jest wiele atrakcji, takich jak plac zabaw oraz minizooo, w którym zobaczą kucyki, owce, króliki. – Chcemy, by dzieci skłaniały i zachęcały rodziców do spędzenia czasu w miasteczku – z uśmiechem mówił na spotkaniu prezydent Socha. Na terenie Twinpigs stanie duża skałka wspinaczkowa widoczna z dużej odległości. - Będzie to charakterystyczny punkt tego miasteczka – mówił Bartłomiej Płonka. Nie zabraknie też obiektu, przypominającego kościół. Będzie to szkółka niedzielna, pełniąca funkcję sali konferencyjnej do spotkań, np. dla gości mieszkających w hotelu. Duże wydarzenia, imprezy i festyny odbywać się będą w stodole. - Do dyspozycji będzie też ogród weselny. Jeśli ktoś będzie miał ochotę urządzić przyjęcie w takiej scenerii, będzie miał możliwość – dodaje prezydent. Wstęp do miasteczka będzie bezpłatny. Zatrudnienie znajdzie tam minimum 50 osób.


Przy miasteczku zbudowany zostanie bezpłatny parking na około 300 miejsc, również dla inwalidów i autokarów. Obok stanie parking rezerwowy, przeznaczony dla targu końskiego, który w przyszłości zostanie przeniesiony z Kleszczowa, gdzie obecnie odbywa się raz w miesiącu. - Targowisko usytuujemy po drugiej stronie ulicy Leśnej. Będzie to obszar większy od obecnego, ponadto świetnie wkomponuje się w scenerię Dzikiego Zachodu. Targ odbywać mógłby się tam częściej, niż do tej pory. Infrastruktura, duży parking, będzie temu sprzyjać – mówił prezydent Socha. Koszt budowy miasteczka to ponad 19 mln zł, z czego 40 proc. pochodzi ze środków unijnych, reszta – z funduszy Spółki „Nowe Miasto”, która na ten cel zaciągnęła kredyt bankowy. Prezydent wspomniał, że w przyszłości miasteczko będzie się rozrastać. - W kolejnym etapie zagospodarujemy tereny koło Śmieszka i strzelnicy „Dębina”. Wszystko połączone będzie komunikacją – na miejsce dojedziemy dyliżansem lub kolejką.


Na kampanię promocyjną przeznaczone zostanie 1,5 mln zł - 85 proc. tej kwoty pokryją fundusze unijne. Projekt „Welcome to Twinpigs” będzie zachęcał mieszkańców i turystów do odwiedzenia miasteczka. Twinpigs ma już swoją maskotkę – świnkę-szeryfa. - Chcemy stworzyć całą otoczkę miasteczka, w związku z czym będzie ono owiane legendą o dwóch świnkach założycielkach – uśmiechał się Bartłomiej Płonka. - To taki ukłon w stronę dzieci – dodał prezydent. Kampania „Żyła złota” skierowana będzie z kolei do inwestorów. Rysunki na billboardy do tego projektu wykonał Andrzej Mleczko. Patrycja Cieślak-Starowicz

 

 

 

 

Makieta projektu miasteczka Twinpigs - budynki w rzeczywistości będą kolorowe.

 



© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"