Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Sobota, 04 maja 2024 r.  Imieniny: Floriana, Moniki

Dobry rok dla Abstynentów

30.10.2009
Dobry rok dla Abstynentów

Pokaz warsztatów terapeutycznych w kinie, spotkania teatralne dla uczniów, organizacja Miesiąca Trzeźwości - to tylko niektóre plany Klubu Abstynentów „STER”, który w przyszłym roku obchodzi 25-lecie.

17 października odbyła się Wieczornica Klubu. Na spotkanie, podsumowujące miniony rok pracy, członkowie “STER-u” przygotowali prezentację z przebiegu dwóch tegorocznych projektów. - Nie udałoby się ich zrealizować, gdyby nie współpraca ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „PROGRES” - podkreśla Mirosław Prasnowski, prezes „STER-u”. Podczas marcowego Miesiąca Trzeźwości, prowadzono prelekcje z młodzieżą szkolną, mające uświadamiać młodym ludziom zagrożenia, płynące z uzależnień. W warsztatach brały udział dwudziestoosobowe grupy – uczniowie G-2, G-4 i Zespołu Szkół Społecznych. Na czterogodzinnych zajęciach, rozmawiali z osobą trzeźwiejącą i wykonywali, przygotowane przez psychologa ćwiczenia, które miały na celu ukazanie wpływu alkoholu na życie osoby uzależnionej. W czerwcu członkowie Klubu z dziećmi pojechali na tygodniową wycieczkę do Ustronia, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Zwiedzili Leśny Park Niespodzianek, jechali Kolejką Beskidzką i odpoczywali w Grocie Solnej. Pod okiem specjalistów odbywały się zajęcia terapeutyczne i integracyjne.

 

W przyszłym roku Klub planuje zrealizować jeszcze więcej. - Myślimy o warsztatach teatralnych dla uczniów na temat uzależnień – zdradza Mirosław Prasnowski. - Chcemy rozpromować pomysł w czasie Miesiąca Trzeźwości. Zorganizujemy konkurs na logo warsztatów. Jeszcze przed wakacjami, szkoły ogłoszą nabór i zbiorą grupy, które odegrają scenki i przygotują scenografię. Konkurs odbyłby się w listopadzie. Prawdopodobnie potrwa trzy dni. - Przez dwa dni odbywać się będą pokazy, ostatniego dnia wystąpią laureaci. Myślimy też o zaproszeniu znanych artystów – mówi Mirosław Prasnowski. W ramach Miesiąca Trzeźwości i tym razem prowadzone będą prelekcje. - Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Z ankiet, jakie przeprowadzaliśmy wśród uczniów wynika, że jest zapotrzebowanie na takie akcje. Z przygotowań i przebiegu warsztatów powstanie być może film, który będzie dokumentacją i podsumowaniem działań. - Do wszystkich projektów chcielibyśmy mieć koordynatora, aby wszystko się zazębiało – dodaje prezes.

 

W październiku “STER” będzie świętować ćwierćwiecze istnienia. Zaproszeni zostaną byli członkowie i wszystkie osoby, które przez 25 lat pracowały dla Klubu. - Niektórzy uczestniczyli w zajęciach przez 15, 20 lat, niektórzy byli przy początkach działalności. Na spotkaniu posłuchamy historii tych osób, dowiemy się, jak potoczyło się ich życie, czym zajmują się dzisiaj.

 

W najbliższym czasie, członkowie Klubu zajmą się organizacją Andrzejek dla swych dzieci, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Złote Serce”. Ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Po Prostu Partner”, przygotują Mikołajki. - Ponadto, na spotkaniu barbórkowym zjemy tradycyjną golonkę, a w Wigilię podzielimy się opłatkiem – uśmiecha się pan Mirosław.

 

Z pomocy Klubu, korzystają również osoby spoza niego – W miarę możliwości pomagamy każdemu – zapewnia prezes „STER-u”. Zainteresowani mogli liczyć na poradę psychologa - Ewy Bigos, terapeuty - Barbary Bani i osoby pierwszego kontaktu – Joanny Praszkiewicz, która ukończyła Program Rozwoju Osobistego w Warszawie. Klub stara się o środki na remont siedziby, który ułatwiłby funkcjonowanie i powiększył możliwości działania. W planach jest zagospodarowanie sali terapeutycznej i zakup stołu do gry w ping-ponga. Młodzież zagrożona nałogiem, mogłaby tu spędzać czas, a dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu sal, ludzie szukający pomocy, będą mieć zapewnioną anonimowość. Patrycja Cieślak

 


Godziny otwarcia Klubu Abstynentów “STER”:
- w poniedziałki w godzinach 9.00 – 12.00 i od poniedziałku do soboty 16.00 – 20.00 pełnione są dyżury informacyjno – doradcze,
- wtorki i piątki – spotkania grup wsparcia.

 

Spotkania z terapeutą, psychologiem i osobą pierwszego kontaktu odbywają się w zależności od potrzeb.

 

Kontakt:
os. Sikorskiego 52, tel.: 032 434 19 83 (czynny w godzinach otwarcia klubu), 032 435 51 11 (godz. 8:00 – 18:00).

 

Warsztaty z młodzieżą w trakcie Miesiąca Trzeźwości, zdj.: KA "STER":

 

 

Czerwcowy wypad w góry, zdj.: KA "STER":

 

 

 

GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ POMOC W SPRAWIE UZALEŻNIEŃ?

 

Telefon zaufania: 0 800 268 194 (Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul Boryńska 13 – wsparcie i pomoc w uzyskaniu informacji o placówkach z całego województwa)

 

Chrześcijańska Misja Pomocy Ludziom Uzależnionym “Nowa Nadzieja”, Rynek 23, tel. 032 434 50 59.


Chrześcijańska Służba Charytatywna
, ul. Męczenników Oświęcimskich 40/10, tel. 032 435 74 08.


Fundacja Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień “Betania”, os. Sikorskiego 52, tel. 066 122 65 04.
 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"