Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 07 marca 2021 r.  Imieniny: Pawła, Tomasza

Czy Żory mogą być bardziej zielone? Kawiarenka obywatelska w Parku Piaskownia

Czy Żory mogą być bardziej zielone? Kawiarenka obywatelska w Parku Piaskownia

W Parku Ekologicznym „Piaskownia”, administrowanym przez Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych, odbyła się kawiarenka obywatelska z udziałem inż. Michaela Liguza – ogrodnika miejskiego z Wałbrzycha. Była to już trzecia kawiarenka zorganizowana w ramach projektu „Recykling pod lupą”, który dzięki grantowi z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich prowadzi Fundacja Eko „Folwark pod lipami” oraz Stowarzyszenie Międzykulturowe „Maloka”.

Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat „Czy Żory mogą być bardziej zielone?”. Michael Liguz podzielił się z żorzanami rozwiązaniami, które z powodzeniem wdraża się w Wałbrzychu. Poruszane były tematy nasadzeń w przestrzeniach miejskich, tworzenia parków kieszonkowych, a także starań mieszkańców o status zabytku przyrody dla poszczególnych okazów drzew i zbiorowisk.

Gośćmi kawiarenki byli m.in. Anna Ujma – pełnomocnik prezydenta ds. promocji, kultury i sportu, Bronisław Jacek Pruchnicki – pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury, Anita Materzok – naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji oraz radni: Krzysztof Mentlik, Dawid Świerczek i Michał Miłek. Partnerem projektu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Żory, którą reprezentował prezes Zbigniew Matyjas. Licznie pojawili się przedstawiciele trzeciego sektora i wolontariusze, którzy działają w Żorach na rzecz ochrony środowiska.

Wysoka frekwencja świadczy o tym, że temat ekologii i zazieleniania przestrzeni miejskiej jest istotny dla mieszkańców naszego miasta. W Żorach realizowanych jest coraz więcej ekologicznych projektów, a miejsca rekreacji nastawione na kontakt z naturą powstają m.in. w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kawiarenka obywatelska była częścią większego projektu edukacji ekologicznej „Recykling pod lupą”, który jest realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności z programu FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Żorskie organizacje pozyskały na ten cel z Narodowego Instytutu Wolności kwotę 144 tysięcy złotych. W projekcie przez 1,5 roku odbędzie się 10 szkoleń ekoliderów, 10 warsztatów ekologicznych dla rodzin, 5 kawiarenek obywatelskich, a także szkolenia wewnętrzne. Ekodziałaczy wspiera merytorycznie Fundacja Zielone Szkiełko.

Żródło: UM, fot. Recykling pod lupąAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2021 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"