Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 10 maja 2024 r.  Imieniny: Antoniny, Izydora

Budowlanka na zjeździe

31.05.2010
Budowlanka na zjeździe

Czteroosobowa delegacja Zespołu Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika: członkowie pocztu sztandarowego - Martyna Adamczyk, Martina Cieniecka, Mateusz Dziubelski oraz wicedyrektor, Barbara Przywara, wzięła udział w Zjeździe Szkół Kopernikowskich w dniach 21-23 maja.

Gospodarzem Zjazdu był Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Byliśmy jedną z 27 szkół z całej Polski uczestniczących w tym zjeździe. Po wielogodzinnej podróży pociągiem i autobusami, dotarliśmy na miejsce w piątek, po godzinie 16.00. Wieczorem odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia lokalnego konkursu dla szkół województwa warmińsko-mazurskiego na najlepsze drzewo genealogiczne naszego patrona.

Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac, które mieliśmy okazję oglądać na korytarzu internatu, w którym zostaliśmy zakwaterowani. Wśród jury była pani kurator, dyrektor ZSE w Olsztynie oraz jeden z odkrywców miejsca znalezienia szczątków Kopernika w katedrze fromborskiej. Zwycięska drużyna ze szkoły podstawowej w Tolkmicku odebrała nagrody, a pozostali uczestnicy zjazdu - pamiątkowe certyfikaty i medale, wybite przez Akademię Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku, z okazji badań nad identyfikacją grobu Mikołaja Kopernika, powtórnego pogrzebu i odnowienia Deklaracji Fromborskiej.

Następnie do sali wprowadzono olbrzymi okolicznościowy tort, którym poczęstowano wszystkich uczestników uroczystości. Potem odbyło się ognisko, do którego oprawę artystyczną przygotowali harcerze, a stroną kulinarną – przygotowaniem potraw z grilla i sałatek, zajęli się uczniowie i pracownicy stołówki internatu.

Następnego dnia po śniadaniu ruszyliśmy trzema autobusami do Fromborka. Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy do tamtejszej szkoły, gdzie młodzież przebrała się w galowe stroje i ruszyła do katedry na uroczystość pogrzebowe. Data nie była przypadkowa, bo nasz wielki uczony zmarł 21 maja 1543 roku. W mszy wzięli udział dostojnicy kościelni z arcybiskupami Józefem Kowalczykiem i Józefem Życińskim na czele, a także władze regionu, wybitni polscy astronomowie, warmińsko- mazurska kompania reprezentacyjna wojska i policja a także harcerze.

Impreza była objęta patronatem honorowym tragicznie zmarłego Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego. Mikołaj Kopernik spoczął pod podłogą przy ołtarzu, którym jako kanonik opiekował się za życia i pod którym odnaleziono jego szczątki w 2004 r. Nad miejscem pochówku umieszczono czarną, granitową płytę z układem słonecznym i imieniem i nazwiskiem naszego patrona.

Msza trwała ponad 2 godziny, miała piękną oprawę muzyczną, a w trakcie kazania przypomniano zasługi tego wielkiego astronoma, lekarza, biskupa. Po mszy zaproszono nas na poczęstunek. W ramach czasu wolnego zwiedziliśmy wzgórze katedralne, zrobiliśmy zdjęcia w katedrze fromborskiej. Później ruszyliśmy autobusami do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie zwiedziliśmy pochodzący z XIV wieku zamek biskupów warmińskich.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń, po 19.00 dotarliśmy do Olsztyna, a po obiadokolacji wybraliśmy się na wieczorne zwiedzanie olsztyńskiej starówki. Po obejrzeniu rynku udaliśmy się na zamek, gdzie obejrzeliśmy wystawę średniowiecznych zamków i budowli warownych z terenu Warmii i Mazur, a także wystawę monet i przedmiotów znalezionych na polach grunwaldzkich. Tę ostatnią zorganizowano z okazji obchodzonego w tym roku 600 – lecia Bitwy pod Grunwaldem. Na dziedzińcu zamku w Olsztynie odbywały się też pokazy walk rycerskich, tańców średniowiecznych i żonglowanie ogniem.

W niedzielę rano po śniadaniu, pożegnaliśmy się z gospodarzami, którym wręczyliśmy pamiątkowy album o Żorach i maskotkę Żorka oraz z innymi uczestnikami zjazdu; wymieniliśmy e-maile i telefony i wyruszyliśmy na dworzec PKP. Mieliśmy jeszcze ponad 2,5 godziny do odjazdu pociągu, więc po pozostawieniu bagażu w przechowalni, udaliśmy się na spacer po olsztyńskiej starówce.

Urzekło nas to miasto i inne ciekawe miejsca Warmii i postanowiliśmy tu jeszcze kiedyś wrócić. Do domu dotarliśmy zmęczeni ponad 9- godzinną podróżą, ale zadowoleni, że w tym krótkim czasie przeżyliśmy tak wiele i mogliśmy złożyć hołd naszemu wielkiemu patronowi. Barbara Przywara (red. ok)

 

 

 

 

 


 


Komentarze:
~mniamuś.... (2010-05-31 19:03:23)

co to za szkoła, w której wicedyrektorka jest dużo ładniejsza od uczennic.......

~była uczennica (2010-05-31 19:43:23)

widzę,że wielkie zmiany zaszły w budowlance, gratuluje Pani Basi!!!

~ok (2010-05-31 21:38:05)

Bo to budowlanka :D tam sa ladniejsi kolesie od lasek :D

~do ok (2010-05-31 22:00:11)

Akurat te dziewczyny są najładniejsze z budowlanki.
Pozdro dla Martynek

~do do ok (2010-06-01 16:18:28)

chyba jest jeszcze kilka dużo ładniejszych

~Były uczeń (2010-06-02 20:07:31)

Chwila,bo nie kumam.to Kopernik jeszcze do niedawna żył,że go teraz dopiero pchowali??Nie mogliście przy okazji wpaść pod Grunwald,tam też jest chyba jakaś rocznica niedługo?A ta uczenicca w białym płaszczyku to chyba repetowała ze dwa lata ,bo wydaje mi się,ze ma już dwie dychy jak nic.No i te dziewczyny z flagą powinny mieć obie ciemne rajstopy bo taki eklektyzm w ubiorze zaburza harmonię powagi zdjęcia i sytuacji.Buźka them all.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"