Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 02 maja 2024 r.  Imieniny: Anatola, Zygmunta

Budowa z turbodoładowaniem

24.01.2014
Budowa z turbodoładowaniem

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy zostanie zamknięty jeśli do 2016 roku nie zostaną spełnione wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Rodzice z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym cieszą się, bo już wiedzą, że do tego nie dojdzie.

Na budowę nowej siedziby ośrodka żorskie Kolo PSOUU ma niespełna dwa lata. Uda się, bo inwestycję wsparło miasto, które w ciągu najbliższych dwóch lat na budowę ośrodka wyda 5 mln zł i rząd, który z rezerwy budżetowej przeznaczył na inwestycję w Żorach ponad drugie tyle.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żorach powstał 20 lat temu z inicjatywy rodziców niepełnosprawnych dzieci. Udostępniony stowarzyszeniu, powstały w latach 70-tych budynek dawnego przedszkola na os. Księcia Władysława rodzice wyremontowali sami i dostosowali do potrzeb osób niepełnosprawnych na tyle na ile było to wtedy możliwe.

Obiekt do użytkowania dopuszczono jednak warunkowo. Obecna siedziba Ośrodka nie spełnia bowiem wymogów wynikających z przepisów przeciwpożarowych i norm Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Spore utrudnienie stanowią wąskie korytarze i brak miejsca potrzebnego osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dzieci uczestniczące w zajęciach terapeutycznych, które odbywają się w za małych salach, potrzebują więcej przestrzeni. Nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych są również toalety. Przepisów nie spełniają też gabinety lekarskie. Pracownicy ośrodka wykorzystali już wszystkie pomieszczenia znajdujące się w budynku łącznie z piwnicą, a i tak brakuje miejsca np. na gabinet psychologa.

Mimo tych trudności, by zobaczyć, jak działa taka placówka przyjeżdżają do nas władze miast i gmin, które chciałyby otworzyć podobne placówki w swoich miejscowościach. Ośrodek odwiedzają rodzice niepełnosprawnych dzieci spoza Żor, którzy nie mogą liczyć na fachową pomoc u siebie. OREW – to idealne miejsce, by uczyć się, jak pomagać osobom wymagającym szczególnej uwagi i opieki wyspecjalizowanej kadry terapeutów i lekarzy. Dla wielu rodzin jest to jedyna szansa na skuteczną terapię i rehabilitację niepełnosprawnych dzieci. Tu otrzymują tak potrzebne im wsparcie i pomoc.

Ośrodek stał się drugim domem dla 48 niepełnosprawnych osób, z których 90% porusza się na wózkach inwalidzkich i korzysta z fotelików rehabilitacyjnych. To podopieczni OREW w wieku od 3 do 25 lat z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a także ze znaczną i umiarkowaną niesprawnością intelektualną ze sprzężeniami. Do ośrodka przyjeżdżają m.in. z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Wodzisławia, Jastrzębia, Pawłowic i Suszca. Dowożące je do Żor cztery busy pokonują codziennie trasę o długości 200 km.

By obiekt mógł spełniać określone w przepisach kryteria i by ośrodek mógł nadal wypełniać swoją misję, musiałby zostać gruntownie przebudowany, przy czym koszt takiego remontu przewyższałby koszt budowy nowego budynku. Władze stowarzyszenia wraz z dyrekcją ośrodka zdecydowały więc o podjęciu starań zmierzających do budowy nowej siedziby OREW, w której mieścić się będzie również Ośrodek Wczesnej Interwencji.

Gotowa jest już koncepcja 4-kondygnacyjnego budynku spełniającego wszystkie stawiane takim placówkom wymagania, z ilością sal i gabinetów odpowiadającą potrzebom maksymalnie 60 wychowanków. Budynek stanie w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego już obiektu, a jego bryła wpisze się w architekturę osiedla Księcia Władysława.

Rozkład i wielkość pomieszczeń pomyślana została tak, by zagwarantować osobom niepełnosprawnym bezpieczeństwo i optymalne warunki rozwoju. Na parterze przewidziano sześć gabinetów specjalistycznych, m.in. logopedyczny i fizjoterapeutyczny, dwa gabinety lekarskie, stanowisko rejestracji pacjentów, poczekalnię dla rodziców, sale: rehabilitacyjną, do terapii integracji sensorycznej i do hydromasażu, a także wózkownię, kuchnię ze zmywalnią i pomieszczenie socjalne dla pracowników Ośrodka Wczesnej Interwencji. Na drugim piętrze znajdować się będą: sala rehabilitacyjna, dwie sale edukacyjno-terapeutyczne, 7 sal rewalidacyjno-wychowawczych, pięć gabinetów specjalistycznych, pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla wychowanków i pracowników Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Ostatnia kondygnacja, to świetlica rewalidacyjno-rehabilitacyjna dla podopiecznych ośrodka głęboko niepełnosprawnych po 25 roku życia. W piwnicy mieścić się będą: zaplecze kuchenne, kotłownia gazowa i pralnia z prasowalnią. W budynku zainstalowana zostanie winda, a przed budynkiem wybudowany będzie wygodny parking umożliwiający swobodny dojazd do placówki busom dowożącym podopiecznych OREW i rodzicom pacjentów OWI.

Pamiętajmy, że problem niepełnosprawności może dotknąć każdego z nas. W każdej rodzinie może urodzić się niepełnosprawne dziecko lub może zdarzyć się coś co sprawi, że terapia i rehabilitacja staną się jedyną szansą na przeżycie. Budowa nowej siedziby OREW stworzy również możliwość pomocy rodzinom borykającym się z problemem niepełnosprawnych osób w podeszłym wieku i powołania domu pomocy społecznej, w którym osoby starsze mogłyby znaleźć odpowiednią opiekę.

Joanna Cyganek

Przeczytaj też: Rusza budowa. Rząd dokłada 5,5 mln zł
 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"