Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Wtorek, 23 kwietnia 2019 r.  Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Autor książki "Polski żywioł" zagości w Bibliotece. Spotkanie z Romanem Pankiewiczem

30.10.2018
Autor książki "Polski żywioł" zagości w Bibliotece. Spotkanie z Romanem Pankiewiczem

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem, autorem książki "Polski żywioł", w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o książce, patriotyzmie, sławnych polskich postaciach i szacunku do symboli narodowych. Wydarzeniu, które odbędzie się 6 listopada o 18.00, będzie towarzyszyć wystawa "100 iSTOtnych słów na 100-lecie wolności".

ROMAN PANKIEWICZ - pisarz i podróżnik, krakowianin, absolwent szkoły hotelarskiej w Zakopanem autor tryptyku podróżniczo-przygodowego „Trzy żywioły”: „Matuszka Rosija – pierwszy żywioł”, „Niemcy – drugi żywioł” oraz „Islandia – trzeci żywioł”. Przez 10 lat przebywał poza granicami Polski. Życie "za żelazną kurtyną" i brak perspektyw normalnego poznawania świata spowodowało zmianę miejsca pracy i zatrudnienie się w firmie prowadzącej prace budowlane w wielu krajach świata. Znajomość języków obcych wyniesiona ze szkoły hotelarskiej zaowocowała wysłaniem go przez pracodawcę na ponad 3 letni okres do stolicy Rosji - Moskwy, a następnie również na 3 lata do Frankfurtu n/Menem w Niemczech. Umiejętność połączenia pracy zawodowej z analityczną obserwacją życia mieszkańców krajów, w których przebywał uświadomiła mu potrzebę poznawania miejsc, o których nie wspominają turystyczne baedekery.

W styczniu tego roku ukończył najnowszą książkę „Polski Żywioł” nawiązującą do 100-lecia odzyskania niepodległości. Czytelnik ma w niej styczność z ciekawą historią państwowości, kościoła katolickiego, analizą zalet i przywar naszego narodu.

"Plany sztabowców niemieckich zakładały, że atak na Związek Sowiecki od zachodu przypuszczą Niemcy i sojusznicza Polska, ze wschodu zaś atak nastąpi ze strony Japonii.

Oto fragment wypowiedzi historyka i publicysty Piotra Zychowicza:

„Hitler miał powiedzieć, że Rosję w XX wieku pobiły trzy kraje: Japonia w 1905 roku, Niemcy w 1917 i Polska w 1920. Jeżeli teraz te trzy kraje się sprzymierzą, to Związek Sowiecki zostanie zmieciony z powierzchni Ziemi. Rzeczywiście, wszelkie analizy militarne pokazują, że zdziesiątkowana czystkami Armia Czerwona nie byłaby poważnym przeciwnikiem. ZSRR załamałby się w ciągu trzech-czterech miesięcy”.

Wiele wskazywało na bliski sojusz Polski i Niemiec."

info: MBPAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"