Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 05 maja 2024 r.  Imieniny: Ireny, Waldemara

9 koncertów, międzynarodowy konkurs kompozytorski i warsztaty chóralne: Fide et Amore - 10 lat Festiwalu

01.03.2016
9 koncertów, międzynarodowy konkurs kompozytorski i warsztaty chóralne: Fide et Amore - 10 lat Festiwalu

85 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 30 tys. zł z Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej wesprze organizację X Jubileuszowego Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore Żory 2016.

Bogaty repertuar i znakomici wykonawcy zagoszczą w świątyniach Żor i Suszca w piątkowe wieczory sierpnia, września i na początku października.

Na szczególną uwagę zasługują prapremierowy koncert „Cantata Ad Fontes” oraz projekt „Heritage Of Choral Music – Penderecki”. Koncert „Cantata Ad Fontes” z tekstem ks. dr. Wiesława Hudka i muzyką Ľuboša Bernatha (Słowacja) zostanie wykonany przez chóry Polskiej Federacji Pueri Cantores, orkiestrę symfoniczną, dwóch solistów i recytatora. Koncert w ramach projektu „Heritage Of Choral Music – Penderecki” obejmie repertuarem kompozycje K. Pendereckiego na chór a capella, dedykowane w części najmłodszym śpiewakom oraz utwory wybitnych niemieckich kompozytorów, m.in. Hugo Distlera; wykonawcy: Cracow Singers oraz chór dziecięcy rekomendowany przez Federację Pueri Cantores z Niemiec.

Pozostałe koncerty odbywające się w ramach Festiwalu to:

SACER NIDUS: repertuar: Św. Wojciech, Bolesław I Chrobry i cesarz Otton III w muzyce średniowiecza; wykonawcy: Ensemble Peregrina.

VESPERAE DOMINICALES: repertuar: Marcin Mielczewski (+1651), koncerty kościelne i utwory z liturgii nieszporów XVII-wiecznej Polski; wykonawcy: Scepus Baroque.

Z MUZYCZNEGO SKARBCA KLASZTORU W STANIĄTKACH 1216 – 2016: repertuar: Śpiewy Panien Benedyktynek z Antyfonarza napisanego za przełożeństwa Ksieni Doroty Szreniawskiej (1536); wykonawcy: Flores Rosarum.

RORANTYŚCI KRÓLEWSCY: repertuar: K. Borek, K. Szadek, Mikołaj z Radomia, B. Pękiel, G.G. Gorczycki.

POLSKA PIEŚŃ KOŚCIELNA: repertuar: Pieśni nabożne Franciszka Karpińskiego (1741 – 1825); wykonawcy: Męski Zespół Wokalny Schola Gregoriana Sancti Casimiri z Białegostoku.

CANTANTIBUS ORGANIS: repertuar: Literatura organowa od czasów najdawniejszych po współczesność (od utworów wyjętych z polskich tabulatur organowych poprzez dzieła J.S. Bacha, na polskich twórcach skończywszy – F. Nowowiejski, M. Surzyński) oraz PRAWYKONANIE utworu organowego w ramach Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego dla uczczenia 1050–lecia chrztu Polski; wykonawcy: pedagodzy i uczniowie PSM II st. w Rybniku i Katowicach.

MUZYKA ZE ŚREDNIOWIECZNYCH ZBIORÓW JASNOGÓRSKICH: repertuar: Gregoriańskie officium o Matce Bożej; wykonawcy: Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, dyr. Michał Sławecki.

Oprócz koncertów odbędą się warsztaty chóralne prowadzone przez chórmistrzów - dyrygentów z Polski i Niemiec. Formuła warsztatów będzie oparta na wykładzie aktywnym włączającym uczestników w bezpośrednie artystyczne zadania.

Całości dopełni Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski.

Przedmiotem konkursu jest utwór organowy upamiętniający 1050–lecie chrztu Polski. Konkurs jest skierowany do kompozytorów z Polski i zagranicy.

Info. MOK

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"