Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 09 maja 2024 r.  Imieniny: Grzegorza, Katarzyny

2009 - Rokiem Bezpieczeństwa Pieszych

18.03.2009
2009 - Rokiem Bezpieczeństwa Pieszych
Cały rok będzie trwać kampania Policji, mająca na celu zmniejszenie wypadków drogowych z udziałem pieszych, motocyklistów i motorowerzystów. W akcję włączone są 32 komendy Śląska. Żorska jednostka poprzez swe działania aktywnie angażuje się w przedsięwzięcie.
 

W 2008 roku na śląskich drogach zginęły 454 osoby, z czego ponad 48 procent (219 osób) to ofiary piesze. Około połowa z nich to osoby w wieku 41 - 65, dlatego kampania skierowana jest głównie w stronę ludzi powyżej 40 roku życia. W porównaniu do liczby zabójstw, ofiar śmiertelnych wypadków drogowych jest około 4 razy więcej rocznie, z kolei utonięć jest od 7 do 21 razy mniej. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat, statystyka zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym kształtuje sie na poziomie 40 – 45 procent. Wypadki są wynikiem niewłaściwego zachowania się na drodze i łamania przepisów zarówno przez kierujących, jak i pieszych. Główne przyczyny zdarzeń spowodowanych przez kierowców to nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Skala zagrożenia w ruchu drogowym jest bardzo wysoka, dlatego w roku 2009 zminimalizowanie liczby wypadków jest zadaniem priorytetowym dla śląskiej policji.
 
“2009 - Rokiem Bezpieczeństwa Pieszych” to pierwsza ogólnowojewódzka kampania podejmująca problem zagrożeń pieszych, motocyklistów i motorowerzystów na drogach. Celem programu jest poprawa stanu bezpieczeństwa i kształtowanie świadomości niechronionych uczestników ruchu drogowego, poprzez zintensyfikowanie działań profilaktycznych w tym zakresie. Jak zaznacza podkom. Grzegorz Kocjan, Specjalista Sekcji Ruchu Drogowego żorskiej komendy – Pieszy ma na drodze prawa, ale i obowiązki. Realizacja kampanii ma obejmować diagnozę zachowań w relacjach pieszy – kierujący oraz popularyzowanie właściwego postępowania w rejonie jezdni. Policjanci prowadzić będą spotkania profilaktyczne, zapobiegające zagrożeniom i wskazujące sposoby ich unikania. W programie zawiera się także polepszenie inżynierii dróg, co ma zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu. Funkcjonariusze będą przeprowadzać czynności kontrolne, ujawniające popełniane przez pieszych i kierujących wykroczenia oraz podejmą odpowiednie działania mające na celu zapobieganie im. Twarzą kampanii “2009 - Rokiem Bezpieczeństwa Pieszych” jest aktor, Robert Moskwa. W jej promocję zaangażowanych jest szereg podmiotów, m. in. Telewizja Katowice, Radio Katowice, Urząd Wojewódzki w Katowicach, Śląski Urząd Marszałkowski, prezydenci miast i starostowie, straże miejskie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, prasa. Program promowany jest poprzez spoty reklamowe, ulotki i plakaty umieszczone w miejscach publicznych.
 
W ramach projektu, przedstawiciele policji prowadzą spotkania i pogadanki ze społecznością śląską, Na potrzeby kampanii, pod kierunkiem psychologów, powstała prezentacja skierowana do osób dorosłych, mająca uświadamiać o konieczności odpowiedzialnego poruszania się na drodze. Jednym z punktów programu jest poprawa infrastruktury drogowej. W tym celu, jednostki terenowe KMP/KPP nawiązały współpracę z zarządcami dróg. Planuje się modernizację przejść dla pieszych i odnowienie znaków poziomych. Na podstawie badań i statystyk, w miejscach najczęstszych wypadków, utworzone będą nowe przejścia, dodatkowe oznakowania, doświetlenie przejść, a także budowa sygnalizacji ostrzegawczej i świetlnej.
 
W minionym roku w Żorach odnotowano 41 wypadków drogowych, w których ranne zostały 43 osoby, a śmierć poniosło 5 osób, w tym 2 osoby piesze. Żorska policja od początku roku prowadzi liczne działania profilaktyczne w ramach kampanii. Zgodnie z zaleceniem akcji, raz w tygodniu, przez dwie godziny oddziały drogówki i prewencji skupiają się głównie na ruchu drogowym i prowadzą wzmożone działania kontrolne w zakresie zachowania się pieszych i kierujących. Kolejna kontrola odbędzie się 6 marca, w godzinach 17.00 – 19.00. W Żorach są miejsca, gdzie piesi nagminnie nie stosują się do przepisów, zagrażając zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego – Takim miejscem jest skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Sądową. Piesi nie zwracają uwagi na sygnalizację świetlną, przechodzą przez jezdnię obok pasów – mówi podkom. Kocjan. Policja wystosowała propozycje spotkań do szkół i rad dzielnic. Na zaproszenie odpowiedziała już rada Śródmieścia – 31 marca funkcjonariusze przedstawią prezentację i przypomną o zasadach obowiązujących na drodze. W listopadzie i grudniu o niebezpieczeństwach wynikających z nieprawidłowego poruszania się na jezdni i w jej pobliżu, policja uświadamiała uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Usługowych oraz Zespołu Szkół Społecznych. Grupą docelową pogadanki była młodzież w wieku 17- 19 lat, głównie kandydaci kursu prawa jazdy. Na spotkaniu uczniowie obejrzeli film “Jedna sekunda”, w nagraniu którego udział wziął Stachursky. - Prezentacje cieszą się dużym zainteresowaniem młodych ludzi - przyznaje pan Kocjan. Na 9 marca zaplanowane jest spotkanie z kierownictwem Centrum Organizacji Pozarządowych.
 
Policja przypomina fundamentalne zasady, o jakich musi pamiętać każdy kierowca:
 
*
 
WYPIŁEŚ ALKOHOL – NIE KIERUJ!
*
 
ZAWSZE ZAPINAJ PASY!
*
 
JEDŹ Z BEZPIECZNĄ PRĘDKOŚCIĄ!
*
 
SZANUJ INNYCH - PIESZYCH!
 
Instytucje publiczne i pedagodzy szkolni zainteresowani spotkaniem z przedstawicielami policji, proszeni są o kontakt z Naczelnikiem Sekcji Ruchu Drogowego, asp. szt. Andrzejem Kitą lub podkom. Grzegorzem Kocjanem - telefony kontaktowe: 032 478 82 55 lub 032 478 82 92.
 
patrycja cieślak

 
 
 


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"