Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Wtorek, 22 stycznia 2019 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

20 lat współpracy w wymianie międzynarodowej uczniów

11.05.2018
20 lat współpracy w wymianie międzynarodowej uczniów

14 kwietnia zakończyła się 20-sta wymiana młodzieży organizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żorach i Friedrich-Rückert-Gymnasium w Ebern w Niemczech. Po raz dwudziesty kilkunastoosobowa grupa niemieckich uczniów wraz z opiekunami gościła w „Miarce”, Żorach i regionie, realizując bogaty program kulturowo–krajoznawczy.

Uczniowie poznali szkołę i miasto, spotkali się z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu – panią Anną Ujmą, zwiedzili Pszczynę, Katowice, Kraków i Wrocław oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, mieli okazję podziwiać  przepiękne Pojezierze Palowickie, położone w granicach  Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, uczestniczyli także w programie przygotowanym przez rodziny goszczące i partnerów.
Wizyta młodzieży niemieckiej w „Miarce” jest co roku drugim etapem wymiany. Jej pierwsza część ma miejsce w październiku, kiedy to uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących goszczą w szkole partnerskiej w Ebern i realizują program przygotowany przez niemieckich opiekunów. Podobnie jak w Polsce, projekt obejmuje pobyt w rodzinach, poznanie szkoły oraz zwiedzanie najpiękniejszych miast i osobliwości regionu. Miarkowicze mają okazję zobaczyć Norymbergę, Bamberg, Monachium, Würzburg lub Ratyzbonę, uczą się historii w Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych w Norymberdze,  poznają uroki Powiatu Haßberge. Wartością dodaną każdego spotkania międzynarodowego jest rozwijanie kompetencji językowych i komunikacyjnych oraz nawiązanie znajomości prowadzących niejednokrotnie do długotrwałych kontaktów i przyjaźni.
Organizacja międzynarodowej wymiany młodzieży możliwa jest dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli obu szkół,  niesłabnącemu zainteresowaniu uczniów i rodziców oraz  przychylności władz miast Żory i Ebern. Nie do przecenienia jest także wsparcie merytoryczne i finansowe Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Z okazji jubileuszowej wymiany organizacja ta przyznała obu szkołom Dyplom za ogromny wkład w budowanie zrozumienia między społeczeństwami obu krajów.
LO serdecznie dziękuje organizatorom oraz wszystkim sympatykom wymiany za entuzjazm i wytrwałość, około 700 uczestnikom po obu stronach granicy i ich rodzinom za gościnność i serdeczne przyjęcie partnerów. Życzy wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia kolejnych lat dobrej współpracy i satysfakcji z międzynarodowych spotkań młodzieży. info: I LOAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"